Są pieniądze na studia podyplomowe dla bezrobotnych

Tym razem Miejski Urząd Pracy oferuje pomoc finansową osobom bezrobotnym z wykształceniem wyższym.

Miejski Urząd Pracy w Płocku ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych. Osoba bezrobotna może otrzymać do 100 proc. dofinansowania. Wnioski można składać do 13 września w siedzibie urzędu, czyli przy ul. 3-go Maja, dokładnie w biurze podawczym lub w dziale poradnictwa i szkoleń pok. 216-217. Wniosek można również przesłać pocztą. Jak informuje MUP do wniosku można dołączyć oświadczenie od potencjalnego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia po ukończeniu studiów lub oświadczenie kandydata na studia o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej po zakończeniu nauki.

– Taka deklaracja zwiększa szansę na otrzymanie dofinansowania, gdyż stanowi uprawdopodobnienie zatrudnienia – mówi dyrektor MUP, Jarosław Kozłowski i dodaje, że po ukończeniu podyplomowych studiów urząd sprawdzi czy deklaracje zostały spełnione.

Komisja, która będzie decydowała o rozdysponowaniu środków weźmie pod uwagę również czy istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy na kwalifikacje, które wnioskodawca uzyska w wyniku ukończenia studiów. Wpływ na decyzję komisji może mieć również fakt, czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie znajduje się w tak zwanej szczególnej sytuacji na rynku pracy. Jak jednak tłumaczy dyrektor Kozłowski wniosek może złożyć każdy zarejestrowany bezrobotny. Tym razem nie ma znaczenia ile osoba ma lat oraz jak długo pozostaje bez pracy. Często bowiem oferty pomocy MUP, które wynikają z konkretnych programów, są skierowane do osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli spełniających co najmniej jeden warunek, wśród których wymienia się np. brak kwalifikacji zawodowych, brak doświadczenia, brak wykształcenia średniego, wiek poniżej 25 lat lub powyżej 50 lat czy co najmniej 12 miesięcy pozostawania bez pracy. Tym razem, jedynym warunkiem jaki należy spełnić, by złożyć wniosek o dofinansowanie, wynikającym z rodzaju studiów, które MUP pomoże opłacić jest konieczność posiadania dyplomu wyższej uczelni. Ograniczeniem jest natomiast pula środków finansowych, jakie zostały przeznaczone na ten cel.

Miejski Urząd Pracy na dofinansowanie studiów podyplomowych przeznaczy 15 tys. zł. Nie są to żadne dodatkowo pozyskane środki, ale oszczędności, jakie pozostały po zrealizowaniu innych programów, które jak mówi Jarosław Kozłowski, MUP chce efektywnie wykorzystać.