Nowe cudo z betonu i szkła

Niemal 53 miliony złotych kosztowała budowa Centrum Usług Korporacyjnych. W gmachu o powierzchni użytkowej blisko 9,5 tysiąca metrów kwadratowych jest niemal 280 pomieszczeń, w których pracować może około 900 osób.

Biurowiec został wybudowany z myślą o prowadzeniu nowoczesnych usług biznesowych i księgowych, szeroko pojmowanej obsługi klienta oraz zarządzania zasobami ludzkimi.

Na uroczystym otwarciu CUK zgromadzili się przedstawiciele udziałowców Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego – Urzędu Miasta Płocka i Polskiego Koncernu Naftowego Orlen oraz firm, które wynajmować będą pomieszczenia w najnowocześniejszym biurowcu, jaki powstał w naszym mieście.

Umowa w sprawie powstania CUK została podpisana w grudniu 2012 roku. W kwietniu 2013 roku wykonawca inwestycji – firma Budimex – uzyskał pozwolenie na budowę. Pierwsi najemcy odebrali klucze w lipcu 2013 roku.

W gronie udziałowców są przede wszystkim firmy należące do Grupy Kapitałowej Orlen – Orlen Centrum Usług Korporacyjnych (dawniej Orlen Księgowość), Orlen Asfalt, Orlen Administracja. A także Basell Orlen Polyolefins, – Negocjacje z tą firmą były niezwykle trudne, ostatecznie jednak udało się przekonać jej władze, aby właśnie u nas zlokalizowały swoje biura – mówił prezes PPP-T Michał Luczewski.

W nowym gmachu znalazło się miejsce także dla siedziby administracyjnej Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz dla jego części inkubacyjnej. W ultranowoczesnym biurowcu wybudowanym głównie z betonu i szkła z domieszką drewna, pozostało do wynajęcia niewiele ponad 170 metrów kwadratowych. – Park jest firmą otoczenia biznesu, ale jednocześnie również spółką akcyjną – mówił Michał Luczewski. – Tak szybkie wynajęcie prawie całej powierzchni CUK-u oznacza, że możemy liczyć na płynność finansową.

Centrum Usług Korporacyjnych miało być jednym z trzech elementów wielkiej inwestycji finansowanej częściowo ze środków unijnych. Pozostałe dwie to Laboratorium Centralne i Data Center.

Budowa Laboratorium Centralnego powoli dobiega końca. Jeżeli nie stanie się nic złego, powinno być ono oddane do użytku w ostatnim kwartale 2014 roku. Znajdzie się tam około 180 stanowisk laboratoryjnych. Ich wyposażenie musi być przygotowane tak, aby zapewnić pracownikom maksymalne bezpieczeństwo. Głównym użytkownikiem LC będzie spółka Orlen Laboratorium.

Buldowa Data Center wprawdzie na razie nie doszła do skutku, jednak nie jest wykluczone, że w najbliższych latach obiekt ten jednak powstanie.

Mazowsze plasuje się na drugim miejscu wśród 280 regionów Unii Europejskiej pod względem dynamiki rozwoju. Nic więc dziwnego, że traktowane jest jako region dobrze rozwinięty – mówił obecny na uroczystości Adam Struzik.

Marszałek województwa mazowieckiego podkreślał, że w perspektywie finansowej 2014-2020 gros środków finansowych trafiających do naszego województwa przeznaczone będzie na działalność naukowo-badawczą. A to oznacza, że niemałą ich część absorbować może PPP-T.