Pomysły na Nowy Rynek

Co z remontem placu Obrońców Warszawy? – pytaliśmy w lipcu. – Najpierw Nowy Rynek – odpowiedzieli w Ratuszu. Przyszedł więc czas na konsultacje na ten temat.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, następnym placem, który zostanie zmodernizowany przez miasto jest Nowy Rynek. – We wrześniu zacznie się cykl konsultacji społecznych, w trakcie których zostanie wypracowana koncepcja zagospodarowania Nowego Rynku. Specjaliści od zagospodarowania miasta spotkają się wówczas z przedstawicielami instytucji czy stowarzyszeń, społecznikami, dziennikarzami oraz osobami, które mieszkają na danym osiedlu czy prowadzą działalność w sąsiadujących lokalach. W trakcie konsultacji wszyscy będą mogli przedstawić swoje potrzeby, a także wyrazić obawy – usłyszeliśmy parę tygodni temu w Ratuszu. Teraz władze miasta zapraszają na konsultacje, a właściwie warsztaty o tajemniczo brzmiącej nazwie Charette. Jak jednak urzędnicy wyjaśniają formuła ta polega na zaaranżowaniu moderowanej rozmowy osób reprezentujących różne środowiska i będących specjalistami w różnych dziedzinach. W efekcie powstają konkretne zalecenia i propozycje odnośnie przedmiotu konsultacji np. wybranego obszaru przestrzeni miejskiej. Metoda pozwala na zebranie w początkowej fazie procesu planowania praktycznych pomysłów i przedstawienie różnych punktów widzenia. Zachęca także do włączania się i współpracy uczestników pochodzących z różnych środowisk, do tej pory ze sobą niewspółpracujących.

Warsztaty odbędą się 4,5,6 września w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 13. Poprowadzi je dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ze względów organizacyjnych urząd miasta prosi o potwierdzenie swojego udziału w warsztatach – do piątku 30 sierpnia br. drogą mailową – e-mail: rewitalizacja@plock.eu lub telefonicznie pod nr 24 367 14 53, 24 367 17 94.

Szczegółowy program