„A w Sulejówku nie ma już nikogo” to wystawa, którą z okazji 80. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowało Muzeum Mazowieckie w Płocku we współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim. Jedna z części ekspozycji poświęcona będzie związkom Marszałka z naszym miastem.
Pierwszą część wystawy zajmują plansze z informacjami o najważniejszych etapach życia Józefa Piłsudskiego. Ilustracją do tej części będą oryginalne obiekty z okresu pierwszej wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Najciekawsze z nich to: list Józefa Piłsudskiego do rektora Brudzińskiego w sprawie aktu 5 listopada z 1916 roku i karta wstępu na mszę polową odprawianą w związku z wizytą marszałka w Płocku 10 kwietnia 1921 r. Niezwykle interesująca jest również plastyczna kompozycja wycięta z żołnierskiej menażki, na którą nałożony został legionowy orzeł i barwna miniatura popiersia brygadiera. Na przygotowanej tak pamiątce wygrawerowane zostały podpisy legionistów Ziemi Płockiej.
Śmierć Marszałka i żałoba narodowa to motyw przewodni drugiego aneksu wystawy. Najciekawszą z licznych pocztówek o fotografii dokumentujących to zdarzenie jest odezwa prezydenta Ignacego Mościckiego „Do Obywateli Rzeczypospolitej!” z 12 maja 1935 r.
Eksponaty zgromadzone na tej części wystawy dokumentują powstawanie, już za życia Józefa Piłsudskiego, swoistego kultu jednostki, który po jego śmierci przeobraził się w czarną i białą legendę.
Najciekawszy dla mieszkańców naszego miasta powinien być aneks „Płock i Płocczanie dla marszałka”, na którym prezentowane będą wątki o lokalnym charakterze. Eksponaty tu prezentowane związane będą z okrągłymi rocznicami obrony miasta przed bolszewikami, udekorowania Płocka Krzyżem Walecznych, a jego obrońców orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych, nadania marszałkowi tytułu Honorowego Obywatela miasta Płocka.
W tej części wystawy prezentowane będą obiekty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Płocku, Muzeum Diecezjalnego w Płocku, Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz osób prywatnych: Dariusza Lemanowicza, Pawła Mieszkowicza, Jana Milnera, Franciszka Olkowskiego, Barbary Piotrowskiej, Marka Szawaryna, Grażyny Tryki i Konrada Jana Walusia. Dzięki nim osoby odwiedzające wystawę będą miały szansę obejrzeć wiele obiektów niezwykle wartościowych pod względem merytorycznym.
Wystawa „A w Sulejówku nie ma już nikogo” zostanie otwarta w kamienicy przy ulicy Tumskiej 8 25 marca. Będzie można oglądać ją do 18 maja 2015 r.