Kulomiot prowadził lekcję, minister ćwiczył

W roli nauczyciela wystąpił Tomasz Majewski, zaś wśród jego uczniów znaleźli się między innymi Andrzej Biernat i Andrzej Nowakowski. Niezwykła lekcja wychowania fizycznego odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Płocku.

Okazją do zorganizowania tak niezwykłych zajęć była oficjalna inauguracja zaplanowanego na dwa miesiące płockiego projektu „Lekcja WF-u z Mistrzem” będącego częścią funkcjonującego w całej Polsce programu „Stop zwolnieniom z WF-u”.

Rangę wydarzenia podniosła obecność ministra sportu Andrzeja Biernata, który z niekłamaną przyjemnością wykonywał wszystkie ćwiczenia demonstrowane wcześniej przez dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą. – Jesteście częścią pokolenia bardzo poważnie zagrożonego otyłością. Co szóste dziecko w naszym kraju ma problemy z utrzymaniem właściwej wagi – mówił Andrzej Biernat podczas spotkania przed rozpoczęciem pokazowej lekcji. – Właśnie dlatego postanowiliśmy zachęcić wasze pokolenie do udziału w zajęciach z WF-u i do aktywności sportowej. Nieprzypadkowo w naszej akcji wykorzystujemy wielkie postacie polskiego sportu. Kiedyś byli to Marcin Gortat i Anna Lewandowska. Teraz jest Tomasz Majewski, a będzie jeszcze Kamil Stoch. Za ich przykładem chcemy pokazać wam, że aktywność sportowa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Prezydent Andrzej Nowakowski podkreślał, że chociaż Płock wielu Polakom kojarzy się nade wszystko jako stolica piki ręcznej, jest miastem, w którym sport upowszechnia się w wielu wymiarach. – Kibicujemy podczas różnych imprez sportowych, ale też aktywnie uczestniczymy w różnych projektach propagujących aktywność fizyczną – mówił Andrzej Nowakowski. – Cieszę się, że do udziału w kolejnym naszym projekcie udało nam się zaprosić Tomasza Majewskiego, którego doskonale znamy dzięki mitingowi Orlen Cup.

Płocką akcję „Stop zwolnieniom z WF-u” wspiera Polski Koncern Naftowy Orlen, dzięki czemu włączyli się do niej również sportowcy wspierani przez tę firmę – Adam Kszczot, siatkarze mistrzowskiej drużyny Stephana Antigi, reprezentacja Polski w siatkówce plażowej, koszykarz Maciej Raczyński czy Przemysław Miarczyński, brązowy medalista IO Londyn 2012 w windsurfingu w klasie RS:X.

Kiedy skończyła się część oficjalna, Tomasz Majewski wcielił się w rolę nauczyciela wychowania fizycznego, a Andrzej Biernat i Andrzej Nowakowski wraz z uczniami ZS nr 1 pilnie wykonywali wszystkie demonstrowane ćwiczenia. Widać było, że cała zabawa sprawia im niekłamaną przyjemność.

Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od rozgrzewki. Stosunkowo długiej, ale na pewno nie nudnej i nużącej. A kiedy Tomasz Majewski przeszedł do ćwiczeń, każdy z ochotą sięgał po piłki lekarskie, które miały zastępować prawdziwe kule używane podczas sportowej rywalizacji.

Mimo dużej intensywności zajęć nikt nie narzekał na zmęczenie. Przeciwnie – wszyscy ćwiczący przekonali się, że zajęcia nie muszą być ciężkie, ani nudne. I o to właśnie w tym wszystkim chodziło.