Pieniądze na kluby sportowe

Jutro odbędzie się XXXVII Sesja Rady Miasta. Wśród zaplanowanych zagadnień pojawi się również kwestia ratowania klubu Jutrzenka.

Prezydent miasta Andrzej Nowakowski proponuje przekazanie środków finansowych na promocję miasta za pośrednictwem piłkarek ręcznych. W ten sposób chce wspomóc płocki klub, który po tym jak z finansowania wycofał się tytularny sponsor, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, znalazł się w kryzysie.

– Chcemy wesprzeć Jutrzenkę, która znalazła się w trudnej sytuacji. Chcemy, by klub dalej mógł prowadzić szkolenie młodzieży, a także brać udział w rozgrywkach – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

Środki najpierw trafiłyby do wydziału promocji, który następnie będzie musiał spisać umowę z Jutrzenką. Klub byłby zobowiązany do promowania miasta podczas różnego rodzaju rozgrywek. Prezydent nie podał dokładnej kwoty jaką otrzymałaby Jutrzenka, ale powiedział, iż będą to środki, które pozwolą klubowi funkcjonować do końca tego roku. – W sytuacji, w której otwieramy w Płocku Szkołę Mistrzostwa Sportowego piłkarek ręcznych, rzeczą niezrozumiałą byłoby gdyby klub, który obejmuje szkoleniem sporą grupę dzieci i młodzieży, przestał istnieć – dodał Nowakowski.    

Czy Jutrzenka otrzyma więc pomoc od miasta? To będzie zależało od radnych, którzy na jutrzejszej sesji pochylą się nad poprawkami do budżetu.

Ponadto środki finansowe otrzyma również inny klub sportowy, w pełni finansowany przez miasto – mianowicie Wisła Płock. – Znaleźliśmy 2 mln zł dla piłkarzy nożnych. Chcemy, by rzeczywiście dalej mogli walczyć w pierwszej lidze, najlepiej o najwyższe cele czyli o Ekstraklasę – powiedział prezydent.

Środki te zostały zdjęte z zadań takich jak budowa wiaduktu czy zakup nowych autobusów, co nie oznacza, że te cele nie będą realizowane. Pierwsze płatności są planowane bowiem na przyszły rok, dlatego, jak wyjaśniał prezydent, na ten moment można było te pieniądze przeznaczyć na coś innego.

Zanim jednak dojdzie do przekazania pieniędzy klubom, zgodę muszą jeszcze, poprzez głosowanie, wyrazić radni na jutrzejszej sesji.