Uczcijmy wspólnie pamięć żołnierzy

Z okazji Dnia Wojska Polskiego oraz rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w wojnie 1920 roku odbędą się w naszym mieście oficjalne uroczystości oraz imprezy sportowe i kulturalne. Obchody rocznicy przygotowują także kibice Wisły Płock.

W czwartek, 15 sierpnia o godzinie 9:30, na placu Obrońców Warszawy, odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych, złożenie kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego i Wł. Broniewskiego, po czym nastąpi przemarsz do katedry, w której zostanie odprawione nabożeństwo w intencji poległych w 1920 roku.

Na godzinę 11 zaplanowano złożenie kwiatów na „Bratniej Ziemi” koło Katedry, a następnie uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza (Pl. Narutowicza).

Mniej oficjalna część zacznie się o godzinie 15. W trakcie spotkania z Grupą Locomotora będą miały miejsce animacje, zabawy, pokazy, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Na Starym Rynku spotkamy także kuglarzy, szczudlarzy czy klaunów. Finałem obchodów Dnia Wojska Polskiego będzie plenerowe – pirotechniczne widowisko Grupy Locomora.

Atrakcje czekają nas także w najbliższy weekend. W sobotę odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Obrony Narodowej – pamięci obrońców Płocka w ramach 93. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w wojnie 1920 roku.  W programie:

 – ok. godz. 12 – przejście ulicami Starego Miasta i prezentacja ekip,

 – ok. godz. 13 – start,

– ok. godz. 15.30 – koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego,

 – ok. godz. 17 – ceremonia zakończenia wyścigu i wręczenie medali.

O godzinie 20 natomiast będzie miał miejsce capstrzyk przy Kopcu Harcerzy przy ulicy Targowej.

W niedzielę uroczystości ciąg dalszy

Godz. 10 – złożenie kwiatów przez harcerzy w miejscach pamięci narodowej 1920 roku.

Godz. 16.30  – zbiórka pocztów sztandarowych, (od godz. 17) uroczystości na cmentarzu garnizonowym; hymn państwowy, wystąpienie prezydenta Płocka, modlitwa za poległych obrońców Płocka w 1920 roku, apel poległych, złożenie kwiatów przez delegacje.

Godz. 18 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „ Śląsk” w płockim amfiteatrze. Wstęp jest wolny. Zaproszenia nie są już dostępne, ale organizatorzy zapewniają, że o godz. 18, jeśli pozostaną wolne miejsca, chętne osoby będą wpuszczane na teren amfiteatru.

Na obchody rocznicy obrony Płocka zaprasza także Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisły Płock.

Kibice zbierają się w niedzielę o godzinie 20 przed teatrem.

– Wspólnie przejdziemy ulicami miasta na most im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odśpiewamy hymn oraz zaprezentujemy efekty pirotechniczne – czytamy na plakacie zachęcającym do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.