Kiedy przeprowadzka miejskich wydziałów?

Trwa remont budynku po CKU. Jakie sprawy załatwimy w nowej siedzibie urzędu miasta?

Pomysł przeniesienia Centrum Kształcenia Ustawicznego z budynku przy al. Piłsudskiego budził wiele emocji. Najpierw bowiem szkoła miała działać wspólnie z Zespołem Szkół Usług i Przedsiębiorczości, mieszczącym się przy ulicy Padlewskiego. Z tego pomysłu jednak władze miasta zrezygnowały, decydując się na przeniesienie placówki dla dorosłych do Siedemdziesiątki. Tam szkoła długo jednak miejsca nie zagrzała, gdyż zaledwie po roku władze ponownie zdecydowały o jej przeprowadzce. Od września CKU będzie funkcjonowało w budynku przy ulicy Jakubowskiego, po dawnym Gimnazjum nr 2, które przypominamy, zostało zlikwidowane. A co się dzieje w dawnej siedzibie placówki przy ulicy Piłsudskiego? Odkąd pojawił się pomysł wyprowadzenia stamtąd CKU, władze miasta nie spieszyły się z ogłoszeniem na co przeznaczą budynek. Jak się potem jednak okazało plan miasta zakłada przeniesienie tam swoich wydziałów. Po tym jak ta informacja ujrzała światło dzienne, opozycja grzmiała, że wyrzuca się uczniów z ich szkoły, po to, by zapewnić komfortowe warunki pracy urzędnikom. Niejednokrotnie pojawiały się też głosy, że zbyt dużo pieniędzy miasto przeznacza na remont budynku. Zanim bowiem dojdzie do ulokowania tam miejskich wydziałów, trzeba odpowiednio obiekt przystosować. Zostaną przeprowadzone więc prace budowlane, a także założona instalacja wodno-kanalizacyjna, wentylacja oraz klimatyzacja. Zapytaliśmy w ratuszu, które wydziały będą miały swoją siedzibę przy al. Piłsudskiego oraz jak długo potrwa jeszcze, budzący sporo emocji, remont.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym urzędu miasta do nowej siedziby zostaną przeniesione wydziały: ewidencji i spraw obywatelskich, między innymi z oddziałem komunikacji, zdrowia, kontroli oraz biuro nadzoru właścicielskiego. Są to więc komórki, z którymi mieszkańcy najczęściej mają do czynienia. Z myślą o nich powstanie tam też parking na ponad sześćdziesiąt samochodów. Nie od dziś wiadomo, że interesanci, przyjeżdżający do oddziału komunikacji, mieszczącego się obecnie na Starym Rynku, do którego prowadzi wejście od ulicy Kazimierza Wielkiego, mają problem z zaparkowaniem samochodu. Jak zdradzają w ratuszu, często parkują w sposób niedozwolony blokując na przykład wyjazd innym kierowcom. W przyszłym roku może być jeszcze gorzej, gdyż z powodu remontu kanalizacji ulica Kazimierza Wielkiego będzie niedostępna dla ruchu.  Przeniesienie więc tych oddziałów na Piłsudskiego powinno ułatwić życie kierowcom, ale jak podkreślają w ratuszu, nie tylko im. Budynek po CKU, w przeciwieństwie do obecnego, pochodzącego z lat 60-tych, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaletą nowej, remontowanej siedziby jest też jej położenie. Budynek znajduje się bowiem w centrum, blisko głównej alei komunikacyjnej miasta oraz przystanku autobusowego. Ponadto, jak zaznaczają w biurze prasowym UMP, w odnowionym budynku będą klimatyzowane pomieszczenia, sprawnie działające wi-fi, kolejka petentów sterowana za pomocą numerków, plac zabaw dla dzieci oraz toaleta z przewijakiem do dyspozycji rodziców z maluchami.

Remont, na który przeznaczono prawie 2 mln zł, ma zakończyć się do 29 listopada, czyli prawdopodobnie już późną jesienią tego roku będziemy wyrabiać dowody czy rejestrować samochody w urzędzie przy ulicy Piłsudskiego.