Remont Małachowianki. Zniszczony przedwojenny chór zostanie zrekonstruowany

W dawnej kaplicy św. Kazimierza zostanie odtworzony chór z wyjątkowymi schodami. Aula w Małachowiance zyska wygląd zbliżony do przedwojennego. 

Trwa remont dwóch najstarszych skrzydeł LO im. marszałka Stanisława Małachowskiego. W trakcie prac przy rekonstrukcji dawnej kaplicy św. Kazimierza (współczesnej szkolnej auli) w kolegiacie, po usunięciu nałożonych w latach 60-tych tynków, konserwatorzy odkryli w auli szkoły fragmenty absydy oraz malowidła sakralne, pochodzące z początku XX wieku. Ich autorem jest Władysław Drapiewski. Ten sam, który stworzył również polichromie w Bazylice Katedralnej.

Odtwarzanie polichromii Drapiewskiego na ścianach auli, dzięki którym dawna Kaplica p.w. Św. Kazimierza nabierze swojego charakteru powoli się kończą. Kończą się także przygotowania sufitu do rozpoczęcia prac nad odtworzeniem polichromii, które – niestety – nie zachowały się jak malowidła na ścianach.

Chór na wyjątkowych, zdobionych kolumnach

W trakcie tych prac dokonano interesującego odkrycia. Polichromie Drapiewskiego na ścianach auli w pewnym momencie się urywają. Dokładnie z tyłu kaplicy, a patrząc na aulę użytkowaną w ostatnich latach – w miejscu za sceną.

W tym miejscu pierwotnie znajdował się chór, oparty na dwóch kolumnach i dwóch półkolumnach po bokach. Wchodziło się na niego po zdobionych schodach.

Jak się właśnie dowiedzieliśmy – w Urzędzie Miasta zapadła decyzja, że chór zostanie zrekonstruowany!

Projektanci odtworzą go na podstawie starych fotografii oraz dokumentacji z lat 60-tych, czyli z czasów remontu, kiedy to usunięto sakralne elementy tego miejsca. Odrestaurowany chór ma wyglądać tak jak na starej fotografii, którą przedstawiamy. Powstaną zabiegowe schody żeliwne z bogatymi zdobieniami oraz oryginalna balustrada. Z nią jest mały problem, gdyż według dokumentacji jest ona zbyt niska, by spełniać normy bezpieczeństwa. Z tego powodu, tuż za nią powstanie wyższa szklana barierka, która nie zasłoni barierki. Chór na zdobionych kolumnach wraz ze schodami będzie niewątpliwie elementem, który przywróci dawny charakter auli, czy też kaplicy św. Kazimierza.

Jak będzie wykorzystywany – tego jeszcze do końca nie wiadomo. Na pewno jednak będzie można wejść na tę konstrukcję.

Wkrótce zobaczymy odmalowaną Kolegiatę św. Michała

Po wielu próbach wykonawcy – firmie Ciałbud – udało się dobrać odpowiednią farbę, którą od poniedziałku kolegiata będzie malowana. W miarę postępu prac będą zwijane rusztowania, dzięki czemu naszym oczom ukaże się pierwszy odnowiony fragment najstarszej polskiej szkoły.

Całkowity koszt inwestycji to 29 909 768,60 zł. Wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 25 164 660,55 zł, co stanowi 85 proc. wydatków kwalifikowanych. Rewitalizacja ma się zakończyć we wrześniu 2014 r.