Zatańczą przeciw przemocy

miliard

Kolejna edycja akcji „Nazywam się miliard” będzie w naszym kraju poświęcona przemocy wobec kobiet z wszelkimi deficytami rozwojowymi. W Płocku odbędzie się w sobotę, 14 lutego o 16.00 w Galerii Wisła.

Organizatorzy tegorocznej akcji postawili sobie za cel zwrócenie uwagi na problem przemocy w stosunku do kobiet niepełnosprawnych. W naszym kraju wciąż jest to temat, o którym nikt nie chce wypowiadać się głośno. Z badań, które zostały przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, jednoznacznie wynika, że tego typu zjawiska są trudne do wykrycia, a przez to prawie całkowicie przemilczane. W dodatku zbadane zaledwie w niewielkim obszarze.

Z badań, które udało się przeprowadzić, wynika, że kobiety z dysfunkcjami psychicznymi i fizycznymi są trzykrotnie bardziej narażone na akty przemocy od kobiet pełnosprawnych. Chodzi nie tylko o przemoc domową, ale również stosowaną wobec niepełnosprawnych w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, na ulicy. Mają problemy z dostępem do pomocy prawnej i psychologicznej, częściej niż inne kobiety narażone są na przemoc, naruszanie ich nietykalności osobistej, znieważanie, znęcanie się i wykorzystywanie. Zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim. Ale przypadki przemocy domowej zgłaszają dużo rzadziej niż inne ofiary.

W tym roku w akcji „Nazywam się miliard” weźmie udział prawie 50 miast w naszym kraju. Warto przypomnieć, że gdy w Polsce akcja ta startowała w 2013 roku, przyłączyło się do niej 30 miast. Rok temu było ich już 40 (w tym debiutujący Płock), teraz niemal 50.

Rok temu w Płocku akcja „Nazywam się miliard” odbywała się w Studiu Tańca Fame, a wzięło w niej udział około 80 osób. Liczba osób, które w tym roku mogą zatańczyć w Galerii Wisła, oceniana jest na 150.