Zamiast 2 tys. zł mężczyźnie przyjdzie zapłacić dwukrotnie wyższą kwotę za przekroczoną prędkość w obszarze zabudowanym. Dlaczego? Policjanci sprawdzili mężczyznę w bazach danych. Okazało się, że to 50-latek dopuścił się wykroczenia w ramach tzw. recydywy.
Do zatrzymania kierującego volkswagenem doszło w czwartek,3 stycznia w Czyżewie (gm. Sanniki). Przyczyną była jazda z prędkością 115 km/h w miejscu, w którym obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.
Funkcjonariusze z gostynińskiej komendy ustalili w policyjnych bazach danych, że mieszkaniec powiatu sochaczewskiego był już wcześniej notowany za przekroczenie prędkości – dopuścił się wykroczenia w ramach recydywy. Powtórne wykroczenie w ciągu dwóch lat oznaczało dla 50-latka dwukrotnie wyższą kwotę mandatu, czyli 4 tys. zł.
– Dodatkowo kierujący został ukarany 14 punktami karnymi. Ma też zabrane prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące – mówi mł. asp. Paweł Klimek z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie.
Recydywa drogowa dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat karny jest wówczas dwukrotnie wyższy. Oprócz przekroczenia prędkości taryfikator zakłada wyższą karę m.in. za:
1) nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu:
– pierwszy raz: 1500 złotych;
– recydywa: 3000 złotych;
2) złamanie zakazu wyprzedzania:
– pierwszy raz: 1000 złotych;
– recydywa: 2000 złotych;
3) wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim:
– pierwszy raz: 1500 złotych;
– recydywa: 3000 złotych;
4) niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp.:
– pierwszy raz: 1500 złotych;
– recydywa: 3000 złotych;
5) omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu:
– pierwszy raz: 1500 złotych;
– recydywa: 3000 złotych;
6) wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie:
– pierwszy raz: 2000 złotych;
– recydywa: 4000 złotych;
7) wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy:
– pierwszy raz: 2000 złotych;
– recydywa: 4000 złotych;
8) prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka:
– pierwszy raz: 2500 złotych;
– recydywa: 5000 złotych.
Foto: KPP w Gostyninie