Imponująca koncepcja rozbudowy płockiego zoo. Odważnie i z polotem… [FOTO]

Koncepcja zakłada budowę kompleksu sześciu pawilonów na planie ośmiokąta. W każdym z nich stworzony zostanie biotop do hodowli zwierząt egzotycznych, np. środowisko pustyni czy wybrzeża morskiego. Znajdujący się na działce naturalny staw zostanie przykryty i wykorzystany jako woliera dla ptaków wodnych. Kompleks budynków ma być odpowiednio skomunikowany i wkomponowany w krajobraz skarpy wiślanej. Takie rozwiązanie umożliwiłoby obserwację zwierząt nawet w okresie jesienno-zimowym – wyjaśnia płockie zoo.

Mowa o koncepcji rozbudowy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, którą opracowali studenci piątego roku Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. Projekt w imieniu grupy ośmiorga studentów zaprezentowało dwoje z nich na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 13 stycznia w płockim zoo.

Studenci omówili projekt zagospodarowania terenów należących do Ogrodu Zoologicznego, stanowiących 4,35 hektara, który – wizualnie rzecz ujmując – znajduje się pomiędzy nowym parkingiem, a Wisłą. Koncepcja zakłada budowę sześciu pawilonów na planie ośmiokąta, w których mają powstać przestrzenie do hodowli zwierząt, odpowiednio skomunikowane i wkomponowane w krajobraz płockiej skarpy. Nietypowy kształt budynków ma umożliwić stworzenie różnych układów wybiegów dla zwierząt, a tym samym wyjątkowe możliwości dla zwiedzających.

Projekt koncepcyjny młodzi inżynierowie opracowali nieodpłatnie. Powstał w ramach zajęć zespołu, którym kierował inż. Piotr Gryszpanowicz. Miejski Ogród Zoologiczny zaznacza, że “studenci opracowali swój projekt pod realne zlecenie, biorąc pod uwagę warunki, jakie panują na przeznaczonej do zagospodarowania działce. Ich koncepcja może zostać wykorzystana jako podstawa do opracowania szczegółowej dokumentacji przy późniejszej pracy nad projektem rozbudowy ZOO”. Wizualizację zaproponowanych rozwiązań można oglądać na wystawie w Pawilonie Herpetarium.

– Fajne jest to, że ta koncepcja zakłada etapowy rozwój, czyli te pawilony będzie można stawiać niezależnie od siebie w miarę możliwości pozyskania finansowania – podkreślił na konferencji prasowej prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta, która rok do roku przyciąga tysiące zwiedzających, nie tylko płocczan i mieszkańców okolic, ale także turystów z Polski i zagranicy. Atutem ogrodu są zarówno prezentowane tu zwierzęta, jak i położenie. Miasto podejmuje działania, aby to ważne miejsce wciąż uatrakcyjniać.  W 2016 roku dla zwiedzających udostępniono nowe akwaria, które robią ogromne wrażenie. Między innymi znajduje się tam dział “Wody Świata”, gdzie można podziwiać faunę i florę mórz, oceanów, rzek i jezior z poszczególnych kontynentów. A same akwaria rozmieszczono tak, że osoby, które odwiedzą to miejsce, mają wrażenie, że idą… wyschniętym korytem rzeki.

Fot. Urząd Miasta Płocka.