„Dzisiejszy Płock to miasto „kominów jak minarety”, gdzie „słońce liże fale rude po wierzchu”. Książnica Płocka ogłosiła konkurs

Płock – miasto z pasją, z takim hasłem Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego weszła w 2023 rok. – Chcemy podkreślić, że Płock był i jest miastem ludzi niezwykłych, podążających za swoimi marzeniami, pasjami, talentami, ale też oddanych bez reszty jakiejś idei, małej i dużej Ojczyźnie, pracy, także tej wolontariackiej – uzasadnia tegoroczne hasło Książnica.

Tegorocznemu hasłu będą towarzyszyły spotkania, warsztaty i konkursy, a pierwszy z nich to Ogólnopolski Konkurs Literacki na opowiadanie o Płocku „Słowo wyrasta na ustach miasta”.

Konkurs skierowany jest do młodzieży i dorosłych. Uczestnikiem może być każdy, kto ukończył 12 lat i w terminie do 15 marca 2023 r. nadeśle opowiadanie o Płocku – niepublikowane i nienagradzane w innych konkursach. Więcej szczegółów w regulaminie na stronie www.ksiaznicaplocka.pl.

„Dzisiejszy Płock to miasto „kominów jak minarety”, gdzie „słońce liże fale rude po wierzchu”, ale my chcemy wrócić do świata, którego już nie ma, który coraz rzadziej pojawia się we wspomnieniach rodziców i dziadków, bo nie ma już świadków wydarzeń sprzed wieków i lat. Czekamy na opowiadania o Płocku osadzone mocno w rzeczywistości historycznej, a cezurą niech będzie rok 1945” – czytamy o oczekiwaniach organizatorów konkursu.

Najlepsze opowiadanie i jego autorkę lub autora poznamy w kwietniu 2023 roku, wówczas Płock świętować będzie 102. rocznicę odznaczenia Krzyżem Walecznych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.