XII Orszak Trzech Króli w Płocku. Wierni przeszli od płockiego ratusza do Stanisławówki [FOTO]

Po pandemicznej przerwie na ulice miast wróciły Orszaki Trzech Króli. W Płocku również. W grodzie nad Wisłą barwny korowód prowadzony przez Gwiazdę odbył się po raz dwunasty. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej wzięły udział całe rodziny. Tegorocznemu Orszakowi towarzyszyło hasło: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”.

Tradycją już jest, że płockie Orszaki gromadzą mnóstwo wiernych. W tym roku nie było inaczej. Ale zanim barwny korowód ruszył ulicami Płocka, najpierw była modlitwa Anioł Pański, a później parę słów do zebranych skierowali biskup płocki, prezydent miasta i starosta.

– Cieszę się, że jesteście, że razem pójdziemy za Gwiazdą i dojdziemy tam, gdzie Jezus będzie na nas czekał. Złożymy Mu nasze dary. Będziemy prosili, aby nas pobłogosławił – mówił ze sceny biskup płocki Szymon Stułkowski.

Z kolei prezydent Płocka Andrzej Nowakowski porównywał Gwiazdę Betlejemską do kompasu życia. – Tak jak trzej mędrcy dwa tysiące lat temu, my dzisiaj również będziemy wędrować za Gwiazdą. Po to, by nie zgubić w życiu tego, co najważniejsze: miłości, wiary. Tego, co daje nam przychodzący na świat Chrystus.

Starosta Płocki, Sylwester Ziemkiewicz w słowach skierowanych do zgromadzonych nawiązał do siły lokalnych wspólnot. – Dzisiaj naszą obecnością pokazujemy siłę lokalnej wspólnoty – mówił gospodarz powiatu płockiego. – Przejdziemy ulicami Płocka i połączymy nasze serca z milionami serc na całym świecie, które potrzebują pomocy, wsparcia i bezpieczeństwa.

Na scenie przed płockim ratuszem uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku przedstawili jasełka. Następnie wierni w barwnym korowodzie ruszyli ulicą Bielską i Jachowicza, aby uczestniczyć w mszy św., która odbyła się w Stanisławówce.

W piątek, 6 stycznia, orszaki w Dniu Objawienia Pańskiego odbyły się w 743 miejscowościach w całej Polsce.

Źródło: Gazeta Wyborcza. Płock
Fot. Urząd Miasta Płocka, Starostwo Powiatowe w Płocku.