Prokuratura wnosi o umorzenie postępowania ws. ataku na pracownika ochrony PKN Orlen w Płocku

Prokuratura Rejonowa w Płocku zakończyła śledztwo w sprawie 41-latka, który w czerwcu zaatakował nożem pracownika ochrony zakładu PKN Orlen. W związku z opinią biegłych o jego niepoczytalności skierowała do sądu wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środków zabezpieczających.

Tomasz C., mieszkaniec Płocka, zaatakował 31-letniego pracownika Orlen Ochrony 7 czerwca około godziny 5 rano. Do zdarzenia doszło przed bramą prowadzącą do głównego zakładu koncernu. Pełniący tam wtedy służbę ochroniarz został kilkukrotnie ugodzony nożem w klatkę piersiową, w plecy i w udo. Napastnika obezwładnili inni pracownicy Orlen Ochrony. Na miejsce wezwano policję.

Po ataku 31-letni poszkodowany pracownik Orlen Ochrony, spółki chroniącej koncern, w stanie ciężkim trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Później jego stan zdrowia określano jako stabilny. Po trwającym prawie dwa tygodnie leczeniu został wypisany ze szpitala.

– Śledztwo zostało zakończone skierowaniem do sądu wniosku o umorzenie i zastosowanie wobec podejrzanego środków zabezpieczających z uwagi na opinię biegłych psychiatrów – powiedziała we wtorek Prokurator Rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska. Jak uściśliła, wniosek do sądu został skierowany „po przeprowadzeniu całego śledztwa, w tym po uzyskaniu opinii biegłych, z której wynika, że Tomasz C. w chwili popełnienia zarzucanego czynu był niepoczytalny”.

– Biegli zawnioskowali jednocześnie, że należy w tej sprawie zastosować wobec Tomasza C. środki zabezpieczające w postaci umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym – dodała prokurator Orkwiszewska. Szefowa płockiej prokuratury rejonowej przypomniała, iż od chwili zatrzymania i przedstawienia zarzutów Tomasz C. przebywa nadal w areszcie.

Śledztwo w sprawie ataku na pracownika ochrony PKN Orlen

41-latek został przesłuchany przez śledczych jeszcze tego samego dnia, gdy zaatakował pracownika Orlen Ochrony. Przedstawiono mu wówczas zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania przy użyciu noża ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W trakcie przesłuchania przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia w tej sprawie. Został następnie tymczasowo aresztowany.

Po jego zatrzymaniu i przesłuchaniu prokuratura informowała, iż z wyjaśnień, które wówczas złożył, wynikało, że motywem jego działania był uraz związany z utratą pracy w PKN Orlen. Wcześniej informowano, że w czasie ataku miał mówić, iż jest żołnierzem służb specjalnych i wykonuje rozkaz.

Śledczy przeszukali m.in. samochód C., którym przyjechał przed zakład PKN Orlen, a także jego miejsce zamieszkania. W samochodzie ujawniono przedmiot, przypominający broń oraz przedmioty przypominające granaty. Powołani do ich zbadania biegli wydali opinię, z której wynika, że były to przedmioty, które można posiadać i nie są one objęte specjalnymi zezwoleniami, o czym mówi ustawa o broni i amunicji. W trakcie prowadzonego śledztwa prokuratura zwróciła się do biegłych psychiatrów o opinię w sprawie C. Wcześniej ustalono m.in., że w przeszłości leczył się on psychiatrycznie. Biegli uznali, iż w tej sprawie nie będzie konieczna obserwacja psychiatryczna. W badaniu, które przeprowadzili, polegali m.in. na dokumentacji medycznej podejrzanego.

Ostatecznie biegli orzekli, że Tomasz C. na skutek choroby psychicznej miał w czasie popełnienia zarzucanego czynu zniesioną zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen. Jest to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie. Zakład ten jest strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Źródło: PAP.
Fot. KMP w Płocku/DP.