Biskup płocki Szymon Stułkowski podczas ingresu: staję dziś przed wami jak dyrygent

O nominacji przez papieża Franciszka dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego na nowego biskupa płockiego poinformował 22 października nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W sobotę, 26 listopada, odbyło się uroczyste objęcie władzy duchownego nad diecezją.

– Decyzję Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił mnie biskupem płockim, odczytuję jako wolę Bożą, bym w Kościele, który żyje na tej ziemi od 947 lat, prowadził ludzi mi powierzonych do źródła Wody Żywej, do samego Chrystusa – powiedział w sobotę bp Stułkowski podczas swego ingresu do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Chciałbym też, by mój biskupi herb pokazywał sposób przeżywania naszej drogi we wspólnocie Kościoła – podkreślił w wygłoszonym do wiernych słowie nowy biskup płocki.

Jako ordynariusz diecezji płockiej bp Stułkowski przyjął herb, na którym w polu błękitnym widnieje srebrna lilia – symbol Maryi, Matki Bożej, a także złota muszla i trzy srebrne krople – symbol sakramentu chrztu oraz złota korona św. Zygmunta, króla Burgundii i męczennika – patrona Płocka, a nad nią złota gwiazda betlejemska. Mottem umieszczonym pod herbową tarczą biskupią są słowa z Ewangelii według św. Jana: Vos autem dixi amicos – Nazwałem was przyjaciółmi.

Podczas ingresu bp Stułkowski zwrócił uwagę, że „rolę biskupa można trochę porównać do pracy dyrygenta”, który stając przed orkiestrą zamierza wydobyć z zespołu taką muzykę, aby wszyscy, którzy ją usłyszą, chcieli jej słuchać. – Staję dziś przed wami jak dyrygent, którego misją jest wydobyć z was to Boże piękno, to obdarowanie, które nosicie w sobie, by ludzie patrząc na życie naszej wspólnoty chcieli słuchać tej „muzyki wiary”, która płynie z naszego życia. Zdaję sobie sprawę z tego, że najpierw ja sam muszę żyć świadomością obdarowania przez Boga, by ta muzyka nie była tylko wasza, ale i moja, i wreszcie nasza – powiedział nowy biskup płocki.

Jak przypomniał, wspólnota tej diecezji oczekuje na dwa ważne wydarzenia – na jubileusz 950-lecia jej powstania, który obchodzony będzie za trzy lata, oraz na 100-lecie pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej, które przypadać będzie za dziewięć lat. – Chciałbym, byśmy wspólnie, synodalnie wypracowali duszpasterską „mapę drogową”, która nas do tych wydarzeń doprowadzi. Wielu z nas weszło do tej przepięknej katedry przez otwarte drzwi płockie. Niech one będą znakiem otwarcia do wewnątrz, by iść w głąb, do źródła Wody Żywej, oraz otwarcia na zewnątrz, by miłość Boża wypływała ze świątyni i przenikała naszą codzienność – wezwał bp Stułkowski.

Podczas ingresu list gratulacyjny od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał prezydencki kapelan ks. kanonik Zbigniew Kras. W ingresie bp Stułkowskiego do katedry w Płocku uczestniczyli m.in.: prymas Polski Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Obecni byli też biskupi, w tym płoccy: biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskupi seniorzy – Piotr Libera i Roman Marcinkowski, a także przedstawiciele innych wyznań, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego oraz Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce z siedzibą w Płocku Marek Maria Karol Babi.

Wśród gości ingresu byli również wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści z okręgu płocko-ciechanowskiego, w tym wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także przedstawiciele samorządów z marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem.

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu. 24 maja 2019 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął 9 czerwca 2019 r. w katedrze w Poznaniu. Jako nowy biskup płocki, objął kanonicznie rządy w tej diecezji 31 października.

Poprzedni biskup diecezji płockiej Piotr Libera, urodzony 20 marca 1951 r. w Szopienicach, sprawował ten urząd przez 15 lat – na stolicę biskupstwa w Płocku mianował go 2 maja 2007 r. papież Benedykt XVI. Jego rezygnację z posługi ordynariusza tej diecezji „z racji zdrowotnych” papież Franciszek przyjął w czerwcu.

Diecezja płocka, powstała w 1075 r., jest jedną z najstarszych w Polsce – obejmuje swym zasięgiem części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Źródło: PAP
Fot. EpiskopatNews (Twitter)