Przywrócenie finansowania metody in vitro przez państwo. Ruszyła akcja zbierania podpisów w Płocku!

Przywrócenie finansowania metody in vitro z budżetu państwa było tematem konferencji prasowej, którą w Płocku zorganizowała posłanka Koalicji Obywatelskiej – Elżbieta Gapińska. Spotkanie przedstawicieli płockich struktur Platformy Obywatelskiej z dziennikarzami było swoistą inauguracją zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. – Do końca stycznia musimy ich zebrać 100 tysięcy – mówiła parlamentarzystka.

– Zadaniem projektu jest przeznaczenie środków na leczenie bezpłodności metodą in vitro w kwocie co najmniej 500 mln zł rocznie – pokreśliła Elżbieta Gapińska, posłanka, a także koordynatorka akcji w Płocku. – W naszym kraju problem bezpłodności dotyka około trzy miliony osób, dlatego powołujemy obywatelski komitet i będziemy zbierać podpisy pod projektem ustawy. Musimy zebrać 100 tys. podpisów do końca stycznia – zaznaczyła.

– Osobą, która zainicjowała powstanie komitetu obywatelskiego była wiceprzewodnicząca parlamentu europejskiego, Ewa Kopacz. Przewodniczącą na cały kraj jest, Agnieszka Pomaska, a wiceprzewodniczącą Małgorzata Rozenek – Majdan. W każdym mieście czy każdym większym powiecie jest powoływany taki komitet i zbierane są podpisy – wyjaśniała posłanka. Można je składać w biurach poselskich. 

– Ta inicjatywa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne, a także na wrażliwość Polaków, którzy dziś dostrzegają ogromną potrzebę powrotu do tego czasu, w którym osoby starające się o dzieci, mogły skorzystać ze wsparcia – z pomocy państwa – jak to było w czasach kiedy premierem rządu była Ewa Kopacz – zaznaczył z kolei prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

W Płocku podpisy pod projektem ustawy można złożyć w biurze poselskim Elżbiety Gapińskiej, które znajduje się przy Placu Narutowicza 2. Wcześniej należy zadzwonić, aby się umówić ze względu na obowiązki służbowe posłanki. Dzwonić należy pod numer tel. 24 231 64 38. Drugim miejscem gdzie można składać podpisy, jest biuro Platformy Obywatelskiej w Płocku przy ul. Małachowskiego 4b tel. 734 131 578. Tu z kolei we wtorki i czwartki w godz. 16-18. Po zgłoszeniu się do biur, osoby mogą nie tylko złożyć swój podpis, ale także pobrać kartę do zbierania podpisów. 

Szczegóły projektu znajdują się na stronie Tak! Dla in vitro.

Przypomnijmy. Obywatelski projekt ustawy zapowiedzieli politycy Koalicji Obywatelskiej pod koniec września 2022 r. Chodzi o refundację procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. W piątek, 18 listopada,  przewodniczący PO Donald Tusk wraz z  przedstawicielami komitetu ogłosili, że rozpoczyna się zbiórka podpisów pod projektem.

Fot. Archiwum prywatne Elżbiety Gapińskiej.