Diecezja płocka ma nowego biskupa. Papież mianował na to stanowisko bp. Szymona Stułkowskiego

„Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego” – poinformowała w sobotę, 22 października, Diecezja Płocka. Nowy biskup płocki ma 61 lat.

Szymona Stułkowski na kapłana wyświęcony był w 1986 r. w katedrze poznańskiej. Najpierw pracował jako wikariusz, następnie, w latach 1994-2000, odbył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Wiedeńskim, w tym czasie był też wikariuszem w parafii św. Antoniego w Wiedniu. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej ks. Szymon Stułkowski pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika „Katecheta”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w kurii metropolitalnej. W latach 2006-2016 był sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, współorganizował Pierwszy Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich. Należy do Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Od roku 2006 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki. W latach 2016-2019 był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

W maju 2019 r. papież Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego 9 czerwca 2019 r. w katedrze poznańskiej. Hasłem posługi biskupiej są słowa „Vos autem dixi amicos” („Nazwałem was przyjaciółmi”). W strukturach Konferencji Episkopatu Polski bp Stułkowski jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Misji oraz Rady ds. Apostolstwa Świeckich. [ Źródło: Archidiecezja poznańska]

Przypomnijmy. Biskup płocki Piotr Libera kilka miesięcy temu zrezygnował z pełnionej funkcji. W oficjalnych informacjach podano, że z przyczyn zdrowotnych.

Fot. Episkopat.pl