Akademia Liderek odbędzie się w Sierpcu. Hasło dwudniowych warsztatów to… „piękna i zdrowa”

Pod hasłem „Piękna i zdrowa” odbędzie się Regionalna Akademia Liderek w Sierpcu. Podczas dwudniowych warsztatów uczestniczki będą miały okazje do rozmów, spotkań, a w szczególności do rozwijania swoich kompetencji liderskich, aktywności w życiu publicznym, równouprawnienia na rynku pracy oraz profilaktyki nowotworowej.

Stowarzyszenie Kobiety w Centrum Mazowsze Północ w drugi październikowy weekend, czyli 8-9 października, organizuje Akademię Liderek, w której czynny udział zapowiedziało 80 kobiet. Uczestniczki przeszły cały proces rekrutacyjny: wysłały zgłoszenie, dokumenty, przysłały biogram, otrzymały rekomendacje i uczestniczyły w rozmowach rekrutujących. – Rzeczywiście, aby wziąć udział w Akademii trzeba było przejść wymagającą rekrutację – zaznacza Wiesława Rybicka-Bogusz, prezeska Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Mazowsze Północ.

W czasie trwania Akademii każda z jej uczestniczek będzie mogła skorzystać z różnych ścieżek tematycznych: od przedsiębiorczości poprzez działalność społeczną, aż do profilaktyki zdrowotnej i aktywizmu obywatelskiego. Na kobiety, biorące udział w wydarzeniu, będą czekały m.in. warsztaty kompetencyjne, panele dyskusyjne, prelekcje i wykłady. Podczas dwudniowej imprezy panie będą miały okazje do rozmów i spotkań, a w szczególności do rozwijania swoich kompetencji liderskich, aktywności w życiu publicznym, równouprawnienia na rynku pracy oraz profilaktyki nowotworowej.

– Zależy nam na tym, aby kobiety nie spychały na dalszy plan myślenia o sobie. Dotyczy to wszystkich sfer życia. My stawiamy przede wszystkim na to, aby kobiety dbały o swoje zdrowie – tłumaczy prezeska stowarzyszenia. Dodaje, że Ida Karpińska z Fundacji „Kwiat Kobiecości”, która będzie jedną z prelegentek Akademii, bardzo często mówi: „będziesz piękna, kiedy będziesz zdrowa”.

Podczas trwania Akademii Liderek w Sierpcu kobiety będą mogły skorzystać ze świadczeń medycznych, a konkretnie z badań mammograficznych i cytologicznych. Nowoczesne badabusy będą ustawione przed Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu przy ul. Piastowskiej 39 od godz. 9:30. Kobiety będą mogły nauczyć się samobadania piersi. Warto dodać, że stowarzyszenie promuje również różową wstążkę, która jest symbolem walki z nowotworem piersi.

– Od początku naszej działalności promujemy zdrowie i profilaktykę. Nasz mazowiecki oddział organizuje spotkania nie tylko z kobietami, bo mężczyźni również powinni zachęcać kobiety do samobadania – mówi Wiesława Rybicka-Bogusz. – Mamy wiele przykładów, że to właśnie mąż wyczuł guzka piersi u swojej żony, partnerki. Jesteśmy ambasadorkami breastfingu Fundacji Onkocafe – dodaje.

– To będzie niesamowite spotkanie, połączone z warsztatami, podnoszeniem kwalifikacji, budowaniem nowych kompetencji. Naszą siłą jest to, że działamy razem. Nie musimy stawiać czoła problemom w pojedynkę. Problemy łatwiej, i paradoksalnie przyjemniej, rozwiązuje się wspólnie – stwierdza prezeska Stowarzyszenia. – Kobiety w Centrum mogą na siebie liczyć. To jest niesamowite, ile dobra krąży w naszym stowarzyszeniu.

Partnerem Regionalnej Akademii Liderek w Sierpcu jest samorząd województwa mazowieckiego. Patronat honorowy sprawują: Komisja Europejska, Rzecznik Praw Obywatelski oraz Urząd Miasta Sierpc.

Fot. Stowarzyszenie Kobiety w Centrum Mazowsze Północ (archiwum)