Wisła Płock wydaje ogromną część swoich przychodów na pensje. Wyniki raportu „Piłkarska liga finansowa – sezon 2021/2022”

Zespół Wisły Płock w raporcie „Piłkarska Liga Finansowa” zajął 14. miejsce, pozostając na tym samym miejscu od ubiegłorocznego raportu. Przychody klubu z Mazowsza nieznacznie spadły, bo o 0,3 mln zł. Podobnie jak w sezonie ubiegłym, Wisła mogła liczyć ponownie na wsparcie od samorządu – czytamy w podsumowaniu płockiego klubu w raporcie przygotowanym przez firmę Deloitte Polska.

– Dodatkowe finansowanie klub otrzymał dzięki podwyższeniu kapitału zakładowego w wysokości 7,5 mln zł. Wpływ ten nie jest zaliczany jednak do przychodów w naszym rankingu – zaznaczają autorzy raportu. – Płocczanie 58,9 proc. przychodów, czyli 11,8 mln zł otrzymali z tytułów transmisji – przeważająca część tej kwoty pochodziła ze środków otrzymanych od Ekstraklasy S.A. za zajęcie 6. miejsca w tabeli ligowej.

Przychody komercyjne odpowiadały za 39,6 proc. przychodów. 7,4 mln zł Wisła otrzymała z tytułu umów sponsorskich i reklamy. Głównymi sponsorami klubu są koncern paliwowo-energetyczny PKN Orlen, producent dachów, elewacji oraz systemów rynnowych Budmat oraz Miasto Płock – wymienia Deloitte. – Z powodu prowadzonej w Płocku przebudowy stadionu, jego pojemność była istotnie ograniczona. Średnia frekwencja na meczach Wisły wyniosła 2 139 widzów, co dało 71 proc. zapełnienia stadionu i 284 tys. zł przychodu z tytułu dnia meczowego.

„Wisła Płock pozostaje klubem wydającym największą część swoich przychodów na pensje – po uwzględnieniu kwoty otrzymanej tytułem podwyższenia kapitału zakładowego oraz transferów, aż 71 proc. przychodów zostało wydanych na wynagrodzenia. Wisła posiada wysoki budżet na wynagrodzenia, korzystając od wielu lat z dużego wsparcia od miasta Płock i Orlenu” – czytamy w podsumowaniu raportu dotyczącym Wisły Płock. 

Raport „Piłkarska liga finansowa” jest szesnastą edycją opracowania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z klubami PKO BP Ekstraklasy oraz spółką Ekstraklasa S.A.

Cały raport do przeczytania na stronie Deloitte

Źródło: Deloitte.