Hakerzy okradli konta bankowe pensjonariuszy DPS. Prokuratura wszczęła śledztwo. W tle zakup „akcji PKN Orlen”

Prokuratura Rejonowa w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie oszustwa internetowego, w efekcie którego hakerzy okradli konta bankowe pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Brwilnie. Według dotychczasowych ustaleń poszkodowanych zostało kilkanaście osób, które w sumie straciło 392 tys. zł.

Śledztwo dotyczące internetowego oszustwa zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez DPS w Brwilnie. Na obecnym etapie postępowanie to prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów – poinformował w piątek PAP zastępca prokuratora rejonowego w Płocku Marcin Policiewicz.

„Śledztwo prowadzone jest w kierunku oszustwa, dotyczącego mienia znacznej wartości. Ustalona na ten moment szkoda wynosi 392 tys. zł” – powiedział prokurator Policiewicz. Wyjaśnił, że mechanizm oszustwa polegał na tym, iż pracownica DPS w Brwilnie, mająca w ramach obowiązków służbowych dostęp do kont bankowych pensjonariuszy skusiła się na fałszywą ofertę kupna akcji PKN Orlen – zainwestowała 900 zł, licząc na duży zysk z transakcji.

„Kiedy na stronie internetowej z ofertą kobieta podała swoje dane osobowe, oszuści skontaktowali się z nią i nakłonili do zainstalowania tzw. zdalnego pulpitu i w ten sposób przejęli władanie nad jej komputerem, w tym nad dostępem do konta bankowego” – przekazał prokurator Policiewicz. Jak podkreślił, z uwagi na to, że kobieta jako pracownica DPS miała także dostęp do kont bankowych pensjonariuszy, oszuści skorzystali z tej okazji – w efekcie pieniądze straciła i pracownica DPS, i pensjonariusze.

„Na chwilę obecną ustalono, że poszkodowanych jest kilkanaście osób. Natomiast jest to jeszcze weryfikowane. Zatem i liczba poszkodowanych, a także kwota szkody, uszczuplenia może się jeszcze zmienić” – zaznaczył prokurator Policiewicz. Dodał, iż nie jest wykluczone, że śledztwo w sprawie przejmie Prokuratura Okręgowa w Płocku, która „prowadzi większe postępowanie, dotyczące identycznego sposobu działania, czyli oszustw z wykorzystaniem fałszywej oferty zakupu akcji PKN Orlen”.

Starostwo Powiatowe w Płocku, któremu podlega DPS w Brwilnie, wydało w piątek oświadczenie, w którym stwierdziło, że konta bankowe pensjonariuszy DPS w Brwilnie „padły ofiarą ataku hakerskiego i bezprawnej działalności cyberprzestępczej”. W stanowisku tym potwierdzono, że DPS w Brwilnie po wykryciu przestępstwa złożył natychmiast zawiadomienie do płockiej Prokuratury Rejonowej.

„Powiat Płocki, przyłączając się do ostrzeżeń jednej z największych spółek Skarbu Państwa, ostrzega przed pojawiającymi się w internecie oszustami finansowymi podszywającymi się pod wspomniane spółki, prosi o ostrożność w sieci i uczula mieszkańców przed fałszywymi ogłoszeniami cyberprzestępców” – podkreślono w oświadczeniu. Zaapelowano przy tym, iż wszelkie próby oszustwa powinny być zgłaszane właściwym organom ścigania.

Jeszcze w marcu, w związku z pojawiającymi się w internecie fałszywymi ogłoszeniami, zachęcającymi do inwestowania w projekty PKN Orlen, koncern rozpoczął w mediach – w tym online, a także w prasie i radio – kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego typu oszustwami. W informacji zwrócono wówczas uwagę, że „bezpośrednia komunikacja PKN Orlen do potencjalnych inwestorów jest prowadzona wyłącznie przez oficjalne strony orlen.pl i orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych twitter.com/PKN_ORLEN, facebook.com/ORLENOfficial, youtube.com/PKNORLENSA_official”.

PKN Orlen zapewnił przy tym, że „nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji”. „Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw na adres media@orlen.pl lub właściwym organom ścigania” – informował w marcu koncern.

Źródło: