Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Rozpoczął się zatem pościg. Pasażerem 'uciekiniera’ był 11-letni syn

Niestety wciąż zdarzają się osoby, które z różnych powodów, nie zatrzymują się do kontroli drogowej i próbują uciekać. Tacy kierowcy nie dość, że popełniają przestępstwo, to jeszcze mogą narażać siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

– Do takiej sytuacji doszło w sobotę w Płocku. Policjanci ruchu drogowego chcieli zatrzymać do kontroli kierującego skodą octavią, który na jednej z ulic miasta przekroczył dozwoloną prędkość o 35 km/h. Mundurowi dali kierowcy sygnał do zatrzymania pojazdu. Ten, na widok funkcjonariuszy przyśpieszył i zaczął uciekać – relacjonuje asp. Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Policjanci natychmiast podjęli pościg, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych. – Kierowca nie dawał za wygraną i podczas ucieczki stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz małoletniego 11-latka, który podróżował z ojcem – podkreśla policjantka. – Uciekinier zatrzymał się dopiero w momencie, kiedy najechał na znak drogowy, który znalazł się pod kołami jego samochodu w miejscowości Rydzyno, na terenie gminy Słupno.

Jak się okazało, zatrzymany to 43-letni mieszkaniec powiatu płockiego, który wcześniej miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, a obecnie nie posiada uprawnień do kierowania. Mundurowi zbadali stan trzeźwości mężczyzny – miał w organizmie poniżej 0,5 promila alkoholu. Zatrzymany noc spędził w policyjnym areszcie. Następnego dnia usłyszał zarzut niewykonania polecenia funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu.

W świetle obowiązujących przepisów prawa jest to przestępstwo, za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia. Za popełnione wykroczenia, 43-latek również zostanie ukarany. Przed sądem odpowie min. za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, kierowanie bez uprawnień, w stanie po spożyciu alkoholu i stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Kowalska dodaje, że mężczyzna musi się liczyć nawet z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów i wysokimi karami finansowymi.