Radośnie, barwnie, tanecznie… Dziś początek 10. edycji Vistula Folk Festival w Płocku [PROGRAM]

Od wtorku, czyli 23 sierpnia, aż do niedzieli 28 sierpnia w Płocku odbywać się będzie 10. edycja Vistula Folk Festival co oznacza, że już dziś z przytupem uczestnicy oraz artyści wyruszą do barwnej krainy folkloru. W tegorocznej edycji imprezy wystąpią zespoły z Polski, Ukrainy, Słowacji i Ekwadoru. Wśród występujących u płocczan szybsze bicie serca wywołują nasze rodzime zespoły, czyli „Wisła” oraz „Dzieci Płocka”. Jednak warto bliżej przyjrzeć się naszym zagranicznym gościom.

Ukrainę reprezentować będzie „Sonechko”, zespół z miasta partnerskiego Płocka – Żytomierza. Zespół Sonechko powstał w 1937 roku, jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych festiwali i konkursów. Wielokrotnie występował w Polsce, Bułgarii, Czechach, Austrii, Włoszech, na Węgrzech, w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Rumunii, Mołdawii, Litwie, Estonii. Na czele zespołu stoją Artyści Ludowi Ukrainy, Honorowi Obywatele miasta Żytomierz – Tetiana i Mykhailo Guzun.

Kolejnym z zespołów, który będzie gościć w Płocku podczas X Vistula Folk Festival jest znany i ceniony w całej Słowacji przedstawiciel folkloru regionu szaryskiego – zespół ludowy SARISAN z Preszowa. Od 54 lat barwny taniec i muzyka w wykonaniu Sarisan fascynują  widzów na Słowacji i za granicą. Zespół tworzy około 60 młodych artystów, którzy występują blisko 70 razy w roku. Ideą członków zespołu jest zapoznawanie ludzi z różnych zakątków świata ze swoim niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Sarisan wystąpili już m.in. w Tunezji, Francji, Portugalii, w Kanadzie, Emiratach Arabskich, na Węgrzech czy w Korei Południowej. Zespół został wyróżniony zarówno wieloma słowami uznania jak i nagrodami, jednak to oklaski, owacje na stojąco, emocje wymalowane na twarzach publiczności, widok łez wzruszenia u widzów są dla nich największą nagrodą.

W tym roku do Płocka zawitają także reprezentanci folkloru ekwadorskiego, którzy założyli zespół w 2017 roku w mieście Ibarra. Ich głównym celem była rekreacja kulturalna i przestrzeń do wyrażenia siebie jako artystów. Dzięki andyjskiemu folklorowi skierowanemu do dzieci, młodzieży i dorosłych wzmacniają swoją tożsamość kulturową i wiedzę o przodkach Imbabury. Skupiają 26 osób, które chcą się rozwijać i pokazywać Ekwador całemu światu.

Przed własną publicznością zaprezentuje się także Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, który jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Na przestrzeni wielu lat pracy z kilkunastoosobowej przyszkolnej drużyny harcerskiej Zespół przerodził się w odrębną zinstytucjonalizowaną placówkę skupiającą ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży. Pomimo zmian „Dzieci Płocka” pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczy, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe.

Kolejni artyści, którzy wystąpią na festiwalowych scenach to Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, czyli gospodarz festiwalu. Zespół działa od 1995 roku przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne.

W tym tygodniu Płock zamieni się zatem w miasto wielonarodowe, wybrzmiewające przeróżnymi językami. Już dziś, czyli we wtorek 23 sierpnia X Vistula Folk Festival rozpocznie się od prezentacji przybyłych zespołów z różnych zakątków świata. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza do zapoznania gości o godz. 18:00 na Starym Rynku przed Ratuszem.

W środę, 24 sierpnia, o godz. 18.30 odbędzie się Koncert Inauguracyjny, który będzie przedsmakiem sobotniego koncertu. Uczestnicy będą mieli możliwość zakupu biletów na sobotni Koncert Galowy w Amfiteatrze, na specjalnie przygotowanym stoisku. Bilety na Koncert Galowy będą dostępne w cenie (20 zł). W dniu koncertu cena wyniesie 25 zł. Wyjątkowo tego dnia przy zakupie 5 biletów otrzymają Państwo dodatkowo płytę z nagraniem jednego z poprzednich koncertów galowych Vistula Folk Festival.

W czwartek, 25 sierpnia, organizatorzy zapraszają na „Spotkanie z Kulturą Ekwadoru”, które rozpocznie się o godz. 19:00 na Starym Rynku. Będzie to okazja do poznania zwyczajów i przybliżenia wiedzy o przodkach naszych przyjaciół z Imbabury. – Nasi goście ustawią stoisko z pamiątkami, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiadają organizatorzy.

W piątek, 26 sierpnia, festiwal również będzie odbywał się na Starym Rynku. Początek imprezy o godz. 19:00. Przed publicznością wystąpi zespół Karolina Lizer i Folk Orkiestra. Karolina Lizer to wyjątkowa kompozytorka i autorka tekstów. Jest absolwentką szkół muzycznych I i II st. w Warszawie. Wieloletnia uczennica Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego oraz Autorskiej Szkoły Musicalowej M. Pawłowskiego przy Teatrze Roma. Solistka w programie „Muzyka Zespołu ABBA Orkiestrowo”. Artystka wykonuje utwory spektakularnym białym głosem. Podczas koncertów na żywo zachwyca i urzeka widzów swoją niezwykłą osobowością sceniczną. Karolinie Lizer na scenie będzie towarzyszyła Folk Orkiestra.

Już w sobotę 27 sierpnia o godzinie 19:30 POKiS zaprasza do amfiteatru na wyjątkowo barwny i radosny Koncert Galowy, będący zwieńczeniem tegorocznej edycji Vistula Folk Festival. – Zestawienie folkloru z różnych stron świata pozwoli nam poznać jego najbarwniejsze strony. Wyjątkowe widowisko, wyreżyserowane z największą dokładnością to nie tylko śpiew i taniec, to także gra świateł, strojów i emocji – zachęcają w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Bilety na Koncert Galowy w cenie 20 złotych dla dorosłych i 10 złotych dla osób do 18-go roku życia są dostępne w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10) oraz na bilety.pokis.pl. W dniu koncertu cena biletu wyniesie 25 zł. Tego dnia, zniżka z Płockartą nie będzie już aktywna.

Jak co roku w niedzielę podczas Vistula Folk Festival odbędzie się wspólna msza św, w której uczestniczą muzycy ze wszystkich krajów. Msza św. odbędzie się w Bazylice Katedralnej, 28 sierpnia, o godz. 11.30. Później, o godz. 12:30, spod katedry i dalej ulicami Starego Miasta (Grodzka-Stary Rynek) przejdzie symboliczny korowód składający się ze wszystkich zaproszonych zespołów foklorystycznych. Na sam koniec festiwalu na Starym Rynku o godz. 13:00 odbędzie się wspólna zabawa z zespołami.

Vistula Folk Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Miasto Płock za dotychczasowe działania w zakresie upowszechniania kultury oraz za wyjątkowość wydarzeń planowanych na 2022 rok, uzyskało tytuł „Stolicy Kultury Mazowsza 2022 roku”. Vistula Folk Festival współorganizowana jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Program

23.08.2022 – wtorek
18:00 – Prezentacja zespołów folklorystycznych – Stary Rynek

24.08.2022 – środa
18:30 – Koncert inauguracyjny – Park Północny

25.08.2022 – czwartek
19:00 – Spotkanie z kulturą Ekwadoru – Stary Rynek

26.08.2022 – piątek
19:00 – Koncert folkowy – Stary Rynek – Karolina Lizer i Folk Orkiestra

27.08.2022 – sobota
19:30 – Koncert Galowy – Amfiteatr

28.08.2022 – niedziela
11:30 – Msza Święta z udziałem zespołów – Bazylika Katedralna
12:30 – Korowód Folklorystyczny – Katedra – Grodzka – Stary Rynek
13:00 – Zabawy zespołów z mieszkańcami – Stary Rynek

Fot. Rafael Dominik (Archiwum Dziennik Płocki)