Nowy stadion w Płocku robi wrażenie. Budowa obiektu dotychczas pochłonęła 105 mln zł [FOTO]

Na dwóch trybunach stadionu Wisły Płock prace wykonane są właściwie w 100 proc. natomiast na dwóch pozostałych są bardzo zaawansowane – mówił prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej. Pod względem finansowym wykonano prac za 105 mln zł. – Wiosenną rundę Ekstraklasy jesteśmy w stanie rozpocząć na obiekcie, który będzie zakończony i oddany do użytkowania – wyraził nadzieję włodarz miasta.

Pierwszy etap modernizacji, czyli trybuny wschodnia i północna, są w całości gotowe. Roboty wykończeniowe trwają jeszcze na ich zapleczu, ale są bardzo zaawansowane. – Jeżeli chodzi trybunę zachodnią i południową, trwają prace konstrukcyjne związane ze stropami czy klatkami schodowymi. Stan zaawansowania robót to około 90 proc. – podkreślał prezydent Płocka.

– Pomimo różnego rodzaju zawirowań związanych między innymi z wojną w Ukrainie, co spowodowało odpływ ekip budowlanych, współpraca z wykonawcą przebiega dobrze – mówił Nowakowski. Dodał, że od kilku tygodni prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. – Mamy sygnały od wykonawcy, że będzie potrzebował dodatkowo miesiąca może dwóch na zakończenie prac. To wszystko jednak będzie podlegało naszej analizie formalnej i prawnej. Na ten moment są to wstępne rozmowy. Miasto nie podpisało również aneksu, związanego z terminem ukończenia inwestycji.

– W tej chwili na budowie stadionu pracuje około 180 pracowników – mówił z kolei wiceprezydent ds. inwestycji Artur Zieliński. – Stadion zmienia się z tygodnia na tydzień. Plan jest taki, aby w trzecim kwartale cały stadion został pokryty blachą – podkreślił. 

Czy wzrost cen materiałów budowlanych, spowoduje, że stadion będzie kosztował drożej, niż wskazuje na to umowa? – dopytywali dziennikarze. – Na ten moment jest za wcześnie, aby o tym mówić. Dzisiaj płacimy za faktury, które składa wykonawca. Nie mamy też podpisanego żadnego aneksu – odpowiadał prezydent Nowakowski. – Mamy świadomość, że elementy stalowe, betonowe, a także koszty pracy są dużo większe niż dwa czy trzy lata temu, kiedy podpisywaliśmy umowę. Natomiast jest to też pewne ryzyko dla wykonawcy. Podpisując umowę, „idzie” na określone warunki. Nie mamy również sygnałów od wykonawcy, że coś miałoby kosztować więcej. Na ten moment nie mamy podstaw, aby zapłacić wykonawcy większe pieniądze – zaznaczył.

Nowy stadion Wisły Płock im. Kazimierza Górskiego w Płocku przy ul. Łukasiewicza 34 powstaje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. 29 listopada 2019 prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podpisał umowę z wykonawcą. Nowy obiekt powstaje na miejscu starego. Prace rozpoczęto po sezonie piłkarskim 2019/2020 od rozbiórki starego stadionu. Pozostała jedynie trybuna główna, murawa i oświetlenie – dzięki temu, pomimo budowy, na stadionie cały czas odbywały się mecze. Prace przy budowie zaplanowane są na trzy lata. Obiekt będzie miał pojemność dla 15 tys. widzów. Koszt inwestycji to 166,5 mln zł.

Fot. UMP i Rafael Dominik.