78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Płocku uroczystości odbyły przy pomniku Armii Krajowej [FOTO]

1 sierpnia w godzinę „W”, czyli o 17:00 przy pomniku Armii Krajowej w Płocku rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Spotkaliśmy się by powiedzieć, że pamiętamy o tych wszystkich, dla których wolność Ojczyzny była ważniejsza od życia – przekazał prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski w poście w mediach społecznościowych. – Dla nich marzenie o wolnej Polsce było silniejsze niż potęga hitlerowskiej armii i obojętność armii Związku Radzieckiego, która czekała po drugiej stronie Wisły patrząc, jak w kolejnych dniach powstania wykrwawia się Warszawa.

– Powstańcy wierzyli, że są w stanie odzyskać wolność stolicy, a później, na bazie tej wolności wywalczonej krwią, budować nową Polskę. Historia pokazała, że niestety, to marzenie nie spełniło się. Powstanie, okupione setkami tysięcy ofiar, hitlerowcy utopili we krwi, a Polska, przez wiele lat musiała mierzyć się z komunizmem, który zaprowadzał na naszej ziemi swoje porządki – kontynuuje prezydent Płocka.

– Dzisiaj spotkaliśmy się w tym miejscu, by powiedzieć, że ta ofiara – wyraz największego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny – nie była daremna. Pamiętamy i będziemy pamiętać, a w tym trudnym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą o wolność z rosyjskim agresorem walczą Ukraińcy, będziemy wspierać ich dążenia – zaznaczył włodarz miasta.

Andrzej Nowakowski podziękował za udział w uroczystościach kombatantom, harcerzom, mieszkańcom, parlamentarzystom, przedstawicielom instytucji oraz wojsku.

Fot. UMP.