Centralny Park Rekreacji dziś już w pełnej krasie. Mieszkańcy mogą korzystać z wyjątkowego miejsca do rekreacji [FOTO]

Centralny Park Rekreacji, który powstał na osiedlu Miodowa jest już gotowy w całości. Mieszkańcy mogą w pełni korzystać z wyjątkowego miejsca do wypoczynku, na którym nie brakuje zieleni, placu zabaw, stołów piknikowych, stołów do gier planszowych czy toru crossowego.

– Nowe alejki spacerowe z oświetleniem, pergole na placach wypoczynkowych oraz elementy małej architektury: ławki z oparciem, stojaki rowerowe, stoły do gier planszowych, stół do ping-ponga czy stoły piknikowe. Do tego 48 drzew, ponad 3 tysiące krzewów i prawie 4,5 tysiąca bylin i pnączy – wylicza prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – To efekt ukończonego właśnie drugiego etapu Centralnego Parku Rekreacji w sercu osiedla Miodowa – podkreśla.

– Naturalne ukształtowanie terenu zostało wykorzystane do stworzenia toru rekreacyjny typu crossowego oraz górki saneczkowej, a istniejąca siłownia plenerowa została zmodernizowana poprzez dodanie urządzeń do ćwiczeń, jak rower stacjonarny, koła czy steper – tłumaczy z kolei zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji Artur Zieliński. 

Warto dodać, że wśród posadzonych gatunków roślin znajdują się m. in.: klon zwyczajny, kasztanowiec czerwony, lipa drobnolistna, a także tawuła japońska, cis, pięciornik krzewiasty czy porzeczka alpejska. Wykonana została również rekultywacja trawników.

Inwestycja podzielona była na dwa etapy. – W pierwszym etapie, który miasto zrealizowało dwa lata temu, przebudowany został plac zabaw, wybudowane boisko wielofunkcyjne oraz siłownia street workout o nawierzchni poliuretanowej. Koszt I etapu wyniósł ponad 1,1 mln zł – informuje Antonina Górka z biura prasowego ratusza.

Drugi etap przedsięwzięcia rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku. W tym czasie powstały cztery place wypoczynkowe, na dwóch z nich zamontowane są stalowe pergole, dzięki którym plac się zazieleni, a także zacieni. Zamontowano również dwa stoły do gier planszowych. Teren zielony zaadoptowano na strefę piknikową, na której zamontowane zostały 3 stoły piknikowe z siedziskami. Teren strefy piknikowej ogrodzony został stalową barierką. Zmodernizowano siłownię plenerową, czyli powiększono nawierzchnię i przybyły trzy nowe urządzenia do ćwiczeń. W sąsiedztwie siłowni plenerowej zamontowano stół do ping-ponga. To jednak nie wszystkie atrakcje, które przygotowano dla mieszkańców.

W Centralnym Parku Rekreacji na środkowej górce za blokiem usytuowanym przy ul. Skłodowskiej powstał również tor crossowy do jazdy na rowerze. Szerokość toru to prawie 2 metry. Nie można nie wspomnieć o głównym ciągu pieszo-rekreacyjny, który ma szerokości 2,5 m. Oczywiście ustawiono też ławki z oparciem, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Powstało także nowe oświetlenie. Przybyło również mnóstwo zieleni od drzew, krzewów, aż po byliny i pnącza. – Odtworzyliśmy zniszczone, istniejące trawniki o powierzchni prawie 16 tys. m kw., które zostały uszkodzone podczas realizacji inwestycji – dodaje Antonina Górka.

Całkowity koszt drugiego etapu inwestycji to prawie 2,4 mln zł.

Fot. UMP.