50 lat temu odsłonięto najsłynniejszy pomnik w Płocku. Będzie rekonstrukcja. Organizatorzy zapraszają do 1972 roku

50 lat temu strasznie padał deszcz. Ale na spotkanie z Broniewskim przyszło całe miasto. Mazowsze śpiewało Piękna nasza Polska cała, Piotr Paleczny grał Poloneza As-dur, ulubiony utwór Broniewskiego. Występowały „Poznańskie Słowiki”. Były władze państwowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, delegacja literatów na czele z Jarosławem Iwaszkiewiczem, harcerze, robotnicy, przedstawiciele ludu. Uroczyście i podniośle miasto sławiło poetę, a gazety pisały o wielkim czynie gliwickich zakładów, które wykonały pomnik – o symbolicznym połączeniu Śląska i Mazowsza – wspomina Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Z okazji jubileuszu odsłonięcia pomnika Władysława Broniewskiego w Płocku Teatr Dramatyczny i Książnica Płocka zapraszają na happening – Rekonstrukcja/Odkłamanie, który odbędzie się w sobotę 25 czerwca o godz. 15.00 – oczywiście przy pomniku Broniewskiego.

– 25 czerwca spotkajmy się i przenieśmy do 1972 roku. Zabierzcie parasolki i ubierzcie się zgodnie z ówczesną modą. Zróbmy wielki piknik pod pomnikiem Broniewskiego. Weźcie kocyki i oranżadę. Podczas wydarzenia nasi aktorzy wcielą się w postaci z tamtych lat i przeniosą Was w świat poezji Broniewskiego – zachęca Teatr.

W dniu obchodów rocznicowych na płycie przed pomnikiem stanie fortepian, z którego zabrzmi Poloneza As-dur Chopina. W Piotra Palecznego wcieli się uczeń Szkoły Muzycznej, który potrafi zagrać to bardzo trudne dzieło. „Dzieci Płocka” zaśpiewają pieśni, które przed 50 laty wykonywało Mazowsze. Aktorzy odegrają gości zgromadzonych na odsłonięciu pomnika i przemówią ich słowami. – Zaprezentujemy wystawę zdjęć dokumentujących montowanie pomnika. W nastój lat 70. wprowadzi nas muzyka i stroje zgodne z ówczesną modą – do których ubrania zachęcają organizatorzy.

– Pierwsza część to będzie rekonstrukcja. Dzięki „Tygodnikowi Płockiemu” mamy dokładne opisy tego, co się działo 50 lat temu. Nie wiemy dokładnie, jakie mówiono wiersze, ale znamy listę gości. Wiemy, co powiedzieli. Wiemy, że występowało Mazowsze, Poznańskie Słowiki i Piotr Paleczny. Nie udało nam się zgrać terminów z Mazowszem, więc zagrają je nasze „Dzieci Płocka”. W artykułach w „Tygodniku” zachowały się opowieści autora pomnika, Gustawa Zemły, informacje o zakładach, które wykonywały pomnik. Mamy nazwiska naszych, płockich monterów. Chcę, żeby ci ludzie przemówili. Pojawi się głos Broniewskiego. Druga część happeningu, czyli „odkłamanie” to będą wiersze Broniewskiego pokazujące go z różnych stron – nie tylko jako poetę rewolucyjnego, jak chciała go widzieć władza w latach 70. Będzie to część dla tych, którzy cały czas uważają, że pomnik Broniewskiego powinien zniknąć z miasta – mówi Marek Mokrowiecki – reżyser happeningu, a także dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego oraz wieloma płockimi instytucjami, z których każda dołoży swoją cegiełkę do tego wydarzenia. – To dla mnie ważne, żeby to było wspólne święto miasta, nie tylko Teatru – podkreśla dyrektor Teatru.

Dodatkowo 24 września o 12.00, w ramach projektu „Broniewski znów w Płocku” Teatr Dramatyczny zaprosi na spacer performatywny śladami Broniewskiego w Płocku, którego partnerem jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, a w październiku na premierę programu poetyckiego na Scenie Kameralnej Teatru.

Partnerami projektu są: Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego, Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego i Prezydent Miasta Płocka. Projekt „Broniewski znów w Płocku” jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Fot. Materiały prasowe.