Wianki w Płocku popłynęły z nurtem Wisły. Koncert w amfiteatrze. Nagrody prezydenta i „Płocczanin Roku”… [FOTO]

Niedzielny wieczór w Płocku zakończył się zgodnie ze słowiańską tradycją obchodzoną w Noc Świętojańską. Dziewczęta w ludowych strojach puściły wianki na Wisłę z płockich bulwarów. – Wydarzeniem tym rozpoczęliśmy kulturalny sezon plenerowych koncertów i atrakcji w Płocku – poinformował prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Ale zanim doszło do tego widowiskowego punktu wieczoru widzowie w płockim amfiteatrze poznali „Płocczanina Roku”, uhonorowano również ludzi kultury i nauki, których działalność przynosi Płocku chlubę i powody do dumy.  Widzowie mieli też okazję obejrzeć dość nietypowe widowisko, jak na „Wianki”. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z udziałem aktorów zaprezentował widowisko „Obrońcom Płocka 1920”. Spektakl przygotowano z okazji 100. Rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką.  Aktorzy zabrali zatem widzów w podróż po historii naszego miasta. – Ten niezwykły wieczór dedykowaliśmy także walczącej Ukrainie prezentując widowisko muzyczne poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej 1920 w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” – wyjaśnił prezydent Płocka.

Uczestnicy imprezy poznali wyniki plebiscytu „Płocczanin Roku”, który od lat organizuje „Gazeta Wyborcza. Płock”. Popiersie Bolesława Krzywoustego i zaszczytny tytuł „Płocczanina Roku 2021”, przypadł w w tym roku Leonardowi Sobierajowi, dyrektorowi Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wśród nominowanych byli: Marek Chojnacki i Lech Chyczewski, Małgorzata Garkowska, Krystyna Iller, Michał Kacprzak, Radosław Malinowski. Statuetki Super Płocczanina trafiły w ręce zespołu Lao Che i Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Prezydent Andrzej Nowakowski wręczył również nagrody w dziedzinie kultury. W tym roku te szczególne nagrody trafiły na ręce Roberta Majewskiego, szefa  chóru Vox Singers oraz Adama Mieczykowskiego, dyrektora Płockiej Orkiestry Symfonicznej. – Dziękuję za lata pracy i sukcesy artystyczne na krajowych i międzynarodowych scenach – pogratulował laureatom włodarz Płocka.

Tradycyjnym i widowiskowym akcentem „Wianków” zakończył się niedzielny koncert. Widzów zaproszono na spacer nad Wisłę, gdzie wspólnie puszczano wianki na wodę.

Organizatorem wydarzenia był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów oraz Urząd Miasta Płocka. Tegoroczne „Wianki” odbyły się w niedzielę, 19 czerwca. 

Fot. Rafael Dominik.