Wianki 2022 w Płocku. POKiS zaprasza do wspólnego świętowania i rozpoczęcia lata na ludowo!

W niedzielę 19 czerwca w płockim Amfiteatrze odbędzie się magiczne widowisko związane ze zbliżającym się letnim przesileniem Słońca. Tym razem podczas Wianków wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Tradycyjnie będą puszczane też wianki na wodę, nastąpi także rozstrzygnięcie plebiscytu Gazety Wyborczej „Płocczanin roku”. Dodatkowo, wręczona zostanie Nagroda Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury.

Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku przesilenia Słońca przypisywano niezwykłe właściwości, a uczestnictwo w obrzędach Nocy Świętojańskiej miało zapewnić zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś słowiańskie święto jest okazją do organizowania pierwszych, letnich koncertów plenerowych, natomiast towarzysząca im tradycja puszczania wianków jest jednym z najlepiej zachowanych obrzędów świętojańskich.

Z tej okazji Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów zaprasza do Płocka na przepełniony ludowym duchem koncert, podczas którego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. – Zespół zaprezentuje widowisko „Obrońcom Płocka 1920”. Niesamowity spektakl, który przygotowano z okazji 100. Rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką. Do współpracy zostali zaproszeni profesjonalni aktorzy i tancerze, którzy razem z ZPiT Wisła zabiorą widzów w podróż po historii naszego miasta – zachęca POKiS.

Wydarzenie poprzedzi uroczyste wręczanie Nagrody Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury, a także rozstrzygnięcie plebiscytu organizowanego przez Gazetę Wyborczą „Płocczanin Roku”. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że jednym z nominowanych w plebiscycie jest dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themeresonów – Radosław Malinowski.

Finałem koncertu będzie wspólny spacer nad Wisłę i krótki obrzęd świętojański związany z puszczaniem wianków na wodę. Organizatorzy imprezy zachęcają do zabrania własnych wianków i udziału w obrzędzie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca, o godz. 19:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny i bezpłatny. – Nie obowiązują też zaproszenia, czyli zaproszony jest każdy, kto ma ochotę obejrzeć widowisko i wziąć udział w Wiankach 2022 – podkreśla POKiS. – Zapraszamy mieszkańców do Amfiteatru, aby wspólnie rozpocząć lato, na ludowo…

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.