Podejrzany o atak na pracownika Orlen Ochrony aresztowany. „Motywem jego działania był uraz związany z utratą pracy w Orlenie”

Sąd Rejonowy w Płocku zdecydował o areszcie dla 41-letniego mieszkańca miasta, który we wtorek rano zaatakował nożem pracownika ochrony zakładu produkcyjnego PKN Orlen. 31-letni ochroniarz (wcześniej policja podawała, że 42-letni) przebywa w szpitalu.

Do ataku doszło we wtorek ok. godz. 5 rano przed bramą nr 2, prowadzącą do zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku. Napastnik, 41-letni mieszkaniec Płocka, został ujęty i obezwładniony przez innych pracowników ochrony płockiego koncernu, a następnie został przekazany policji. Jeszcze we wtorek podejrzanemu o atak przedstawiono w płockiej Prokuraturze Rejonowej zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

„Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, do 5 września 2022 r.” – powiedział w środę PAP zastępca prokuratora rejonowego w Płocku Marcin Policiewicz. Jak dodał, na środę planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonego w tej sprawie, który nadal przebywa w szpitalu. To pracownik spółki zależnej PKN Orlen – Orlen Ochrona.

Po zdarzeniu płocka Prokuratura Rejonowa informowała, że ochroniarz został ugodzony nożem w klatkę piersiową, w plecy i w udo, i do szpitala został przewieziony w stanie ciężkim. Następnie, także we wtorek, podawano, iż 31-latek przeszedł operację. Jego stan określany był w tym czasie jako stabilny.

Jak informowała płocka Prokuratura Rejonowa, w złożonych podczas wtorkowego przesłuchania wyjaśnieniach podejrzany o atak utrzymywał, że „motywem jego działania był uraz związany z utratą pracy w Orlenie”. Wcześniej, niedługo po zdarzeniu, informowano, że w czasie ataku 41-latek mówił, iż jest żołnierzem służb specjalnych i wykonuje rozkaz. Informowano ponadto, że w przeszłości leczył się psychiatrycznie. Zastępca prokuratora rejonowego w Płocku przekazał w środę PAP, iż z dotychczasowych ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, iż podejrzany „miał pracować w Orlenie” do 2003 r., gdy – według jego wyjaśnień – został zwolniony. Jak zaznaczył prokurator Policiewicz, wyjaśnienia podejrzanego będą weryfikowane w dalszym toku postępowania.

Zastępca prokuratora rejonowego w Płocku przyznał też, że w ramach śledztwa powołany zostanie m.in. biegły z zakresu psychiatrii do oceny stanu zdrowia 41-latka i jego poczytalności w chwili zdarzenia. Dodał zarazem, że w przypadku poszkodowanego 31-latka biegły medyk wypowie się w opinii na temat obrażeń spowodowanych atakiem.

W trakcie podjętych po ataku działań śledczych przeszukano m.in. samochód podejrzanego, którym przyjechał przed zakład PKN Orlen oraz jego miejsce zamieszkania. Według płockiej Prokuratury Rejonowej w samochodzie ujawniono przedmiot przypominający broń, jak i przedmioty przypominające granaty. W tym zakresie także opinię wyda biegły.

Jeszcze we wtorek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkom. Marta Lewandowska informowała, że „napastnik w chwili zdarzenia był trzeźwy”. „Pobrana została od niego krew do badań na zawartość środków odurzających w organizmie” – dodała.

Niedługo po ataku na pracownika ochrony PKN Orlen koncern wydał w tej sprawie komunikat. „Potwierdzamy, że dzisiaj w godzinach porannych doszło do incydentu, w wyniku którego ranny został pracownik Orlen Ochrony. Poszkodowanemu niezwłocznie udzielono pomocy, służby koncernu zadziałały zgodnie z procedurami” – informowało we wtorek rano biuro prasowe PKN Orlen.

Źródło: PAP.

Fot. Komenda Miejska Policji w Płocku.