W Płocku szykuje się protest przeciwko cenom paliwa. Organizator: – „Nie godzimy się na rekordowe marże Orlenu”

Kierowcy zablokowali stację paliw Orlen w Bielsku-Białej. To protest przeciwko stale drożejącej benzynie. Masowa „awaria” dotknęła jednocześnie wiele samochodów, które zatarasowały wjazd na staję. Akcja kierowców trwała ponad godzinę. „To tylko początek” – mówili uczestnicy protestu – czytamy na stronie radia Eska.

Zdjęcie z protestu pojawiło się również na stronie Demotywatory, skomentował je były płocki radny Michał Sosnowski. „W Płocku też działamy” – napisał. Wpis opatrzony jest plakatem. Okazuje się, że na Facebooku jest wydarzenie pod nazwą Płocki Strajk Kierowców!.

Protest zapowiadany jest na środę, 15 czerwca, o godz. 16:00 – Parking przy Orlen Arenie. – Na miejscu podamy szczegóły dalszego działania. Protest będzie trwał ok. 2 godz. Dodajcie znajomych, przekazujcie sobie informacje! Pokażmy kierowcom w całym kraju, że w Płocku nie będziemy biernie patrzeć na kolejne podwyżki cen paliw – apeluje Michał Sosnowski, jak się okazuje, organizator płockiego protestu.

„Protestujemy, ponieważ jako mieszkańcy miasta Nafciarzy chcemy pokazać, że: nie godzimy się na rekordowe marże Orlenu, czyli kolejny ukryty podatek, który płacimy w cenach paliw, co z kolei przekłada się na dalsze nakręcanie inflacji i cen podstawowych produktów i usług; nie wierzymy w narrację Orlenu, że wysokie ceny paliw to „wina Putina”, ponieważ oficjalne dane jasno wskazują, że to właśnie w Polsce ceny paliw od wybuchu wojny wzrosły najbardziej. Nie godzimy się na wykorzystywanie trudnej sytuacji międzynarodowej do drenowania kieszeni obywateli!; nie zgadzamy się na „nadrabianie strat” (1.7mld, które PKN Orlen stracił w pierwszym kwartale przez grę na instrumentach pochodnych na emisję CO2) z kieszeni polskich kierowców i konsumentów!; nie zgadzamy się na notoryczne pomijanie Stołecznego Książęcego Miasta Płocka w planach GDDKiA dotyczących tras szybkiego ruchu” – czytamy w uzasadnieniu manifestacji.

Czego będą domagać się protestujący? 

– Zmniejszenia marż PKN Orlen do niezbędnego minimum. 
– Zniesienia przez Rząd opłaty emisyjnej (10gr/litr). 
– Zmniejszenia opłaty paliwowej. 
– Przedłużenia czasowej obniżki VAT-u na paliwa o kolejne 6 miesięcy. 
– Przyspieszenia prac nad „płockim” odcinkiem trasy S10. 

Organizator zaprasza na protest wszystkich kierowców z Płocka i okolic. 

Fot. Pixabay/Archiwum prywatne Michał Sosnowski.