Aleja Spacerowa w Płocku zyska nowe oblicze. Przybędzie różnorakich odmian roślin, ławek…

Po przebudowach i remontach w alejach Roguckiego i Nowaka czas na aleję Spacerową. W ciągu kilku najbliższych tygodni, rozpocznie się jej remont, który potrwa do końca tego roku. Inwestycja dopełni zatem ciąg pieszy i rowerowy, którym z osiedla Wielka Płyta na spacer w stronę starówki i Wisły płocczanie będą mogli spacerować wśród zieleni.

W alei Spacerowej pojawi się dużo nowej zieleni, która uzupełni drzewa rosnące na odcinku od ul. Ostatniej do Al. Kobylińskiego. – Dosadzone zostanie sześć klonów tatarskich, czternaście olch i siedem lip. Ponadto wiele krzewów liściastych, bylin i traw ozdobnych, które wprowadzą kolory i ciekawe faktury do tej przestrzeni. Będą m.in. hortensje odmiany „Pinky Winky”, których kwiaty przebarwiają się z upływem czasu. Najpierw są białe, później różowieją, aby z końcem lata nabrać malinowej barwy i takie pozostają do późnej jesieni – opisuje Marta Komorkowska, z biura prasowego ratusza.

– Z kolei liście krzewu zadrzewnia nadbrzeżna „Troja Black” wczesną wiosną są delikatnie czerwone, potem soczyście ciemnozielone, a jesienią purpurowo czerwone. Zaplanowaliśmy też różnobarwne liliowce i kosaćce, różowe bodziszki kantabryjskie i krwawnice pospolite – podkreśla.

„Teren będzie cieszył kolorami oczy przechodniów od maja do października, a nawet dłużej. Ma też służyć motylom i innym owadom żywiącym się nektarem, dlatego wybrano rośliny miododajne. Część gatunków lubi stanowiska wilgotne i podmokłe. Z nich powstaną „ogrody deszczowe”. To zagłębienia terenu zatrzymujące i podczyszczające wodę deszczową spływającą z chodników” – pisze Marta Komorkowska w artykule „Zieloną aleją nad Wisłę”, który można przeczytać w najnowszym numerze Informatora Społecznego „MiastO!Żyje”.

Oprócz mnóstwa zieleni wszelkich odmian aleja zyska nową nawierzchnię, przybędzie ławek, ustawione również zostaną stojaki na rowery. Teren będzie oświetlony i monitorowany.

Koszt inwestycji to ponad 1 milion 783 tysiące złotych. Ta kwota obejmuje, poza samymi robotami budowlanymi i pielęgnacją zieleni, zaprojektowanie pasażu. Prace przy niej trwają od grudnia 2020 roku. Po remoncie aleja Spacerowa pięknie dopełni wyremontowane aleje Roguckiego i Nowaka, które zyskały nowe oblicza w 2018 i 2019 roku.

Wszystkie artykuły, które znalazły się w najnowszym numerze, można przeczytać w papierowym wydaniu Informatora, który dostępny jest bezpłatnie w punktach dystrybucji, czyli m.in. w ratuszu, sklepach PSS, galeriach handlowych, Książnicy Płockiej i jej filiach oraz on-line – „MiastO! Żyje”

Fot. Ryszard Bielawski „Foto Polska”.