Otwarcie sezonu turystycznego na Mazowszu. Marszałek Adam Struzik: Jest blisko, klimatycznie i smacznie [FOTO]

– Mamy wspaniałe zabytki, urokliwe kościółki, dwory i stare parki. Do tego piękna przyroda, rzeki, lasy, pojezierza – na Mazowszu każdy znajdzie coś dla siebie – mówił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik podczas konferencji prasowej otwierającej sezon turystyczny na Mazowszu. – Pozwólmy sobie w tym roku po raz kolejny zachwycić się tym, co mamy najbliżej – podkreślił.

Tegoroczny sezon turystyczny na Mazowszu odbywa się pod intrygującym hasłem MAZOprzygoda. – Odpoczywać będziemy świadomie i wspólnie, z rodziną oraz przyjaciółmi na łonie mazowieckiej przyrody i w wyjątkowych MAZOmiejscach – to najważniejsze założenia właśnie ruszającej nowej kampanii turystycznej województwa – wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

– Postcovidowa rzeczywistość, wojna za naszą wschodnią granicą, a przez to niestabilna sytuacja międzynarodowa nie sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi. Wielu z nas zdecyduje się na wakacje w kraju. Dlaczego więc nie wybrać na wypoczynek nasze piękne Mazowsze – dopytywał. – Jest blisko, klimatycznie i smacznie – zachwalał.

Głównymi hasłami w sezonie turystycznym organizowanym przez mazowiecki samorząd będą słowa, których przedrostkiem będzie „Mazo”. Biuro prasowe wyjaśnia, że w ten sposób w tym roku mieszkańcy i turyści będą bywać w MAZOmiejscach, czuć MAZOsmaki, odbywać MAZOpodróże czy po prostu miło spędzać MAZOczas. W pierwszej odsłonie kampanii „Odpocznij na Mazowszu” będzie hasło MAZOrazem. – Jego intencją jest wywołanie poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Mazowsze pokazywane w tej odsłonie będzie otwarte, gościnne i przede wszystkim bezpieczne – zaznaczają w urzędzie marszałkowskim. Wśród zaplanowanych działań skupiono się na pokazywaniu przyrodniczych uroków Mazowsza. Zdjęcia z wyjątkowych, często do tej pory nieznanych miejsc pojawią się w przestrzeni publicznej, prasie i mediach społecznościowych w całym regionie. Zaplanowano również działania w telewizji i radio.

Jednym z bardziej wyrazistych symboli kampanii będzie kolorowy kamper, przemierzający region wzdłuż i wszerz. Będzie można do niego zajrzeć m.in. na piknikach planowanych w wybrane weekendy wakacji. Relacje z podróży kamperem po Mazowszu będą pojawiały się w mediach społecznościowych. Tam też można będzie znaleźć informację o planowanych konkursach z nagrodami.

Co zwiedzać w Płocku i okolicach?

W pierwszej kolejności są to skanseny, a więc wypoczynek aktywny. Skansenu w Sierpcu nie trzeba ani mieszkańcom ani turystom przedstawiać. Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej zapowiedział, że sezon letni w Sierpcu będzie wyjątkowy i atrakcyjny. – W każdą niedzielę i święto do końca września zapraszamy na imprezy plenerowe „Niedziela w skansenie”. Mamy też przygotowanych kilka już znanych i lubianych imprez tematycznych. Nieustannie zachęcamy również do rodzinnych spacerów po naszym pięknym skansenie.

– Spacer przez dawną wieś uatrakcyjnią pokazy dawnych zajęć gospodarskich oraz zanikających zawodów, takich jak kowal, plecionkarz czy szewc. Zobaczyć będzie można również unikalny pokaz pracy drewnianego wiatraka typu koźlak – mówił dyrektor sierpeckiego skansenu. Szef obiektu zapraszał do udziału w „Dniu Dziecka w Skansenie”. – Warto wybrać się także na „Miodobranie”, bądź na „Żniwa” i „Wykopki”. Specjalną ofertę mamy również dla osób z niepełnosprawnościami, którym dedykujemy imprezę Mazowiecki Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnościami odbywającą się w ostatnią sobotę sierpnia – wymieniał Rzeszotarski.

Dyrektor skansenu zapraszał również na nową wystawę w ratuszu, którą będzie można zwiedzać od listopada w zupełnie nowych wnętrzach. Będzie to ekspozycja „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”. Zachęcał turystów do odwiedzania Muzeum Małego Miasta, które znajduje się w Bieżuniu – 20 km. od Sierpca.

Kolejnym skansenem, który warto zobaczyć to Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. I tu ciekawostka, aby zwiedzić zabytki zgromadzone w obiektach muzealnych nie potrzebne są pieniądze. Wstęp do skansenu jest bezpłatny. – W sezonie letnim szczególnie polecamy ten wyjątkowy skansen – położony wśród pól i łąk, 20 km od Płocka – zapraszał z kolei Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Skansen jest pamiątką po osadnikach z terenów Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się nad Wisłą od XVII do połowy XIX wieku. Oprócz tego obiektu muzealnego Sobieraj zachęcał do zwiedzania Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Przy ul. Kolegialnej 6 podziwiać będziecie mogli jedyną w Polsce wystawę stałą poświęconą art déco, przy ul. Tumskiej 8 znajdziecie najbogatszą w kraju kolekcję secesji, w Spichlerzu zaś wystawy poświęcone sztuce ludowej, sztuce Dalekiego Wschodu oraz – na wystawie czasowej – dzieła Nikifora.

Kolejny sezon turystyczny mazowiecki samorząd otworzył w piątek, 20 maja, w urokliwym, i chyba najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu w Płocku, na płockich Tumach w pobliżu katedry. Oprócz marszałka województwa do odwiedzania mazowieckich zabytków zachęcali dyrektorzy obiektów muzealnych, które znajdują się w Płocku, Sierpcu oraz Wiączeminie.