W Hotelu Dębowa Góra już mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Koszty utrzymania podzielone pomiędzy Płock i Orlen

Uchodźcy, którzy dotychczas mieszkali w obiektach zapewnionych przez miasto Płock, zostali relokowani. Obecnie ich nowym domem stał się Hotel Dębowa Góra w Nowych Rumunkach. – Obiekt ma obecnie pełne obłożenie gośćmi z Ukrainy, którzy znaleźli w Płocku schronienie przed wojną – informuje Konrad Kozłowski, z biura prasowego ratusza.

Hotel Dębowa Góra należy do Grupy Orlen i został bezpłatnie przekazany na mocy umowy użyczenia Miastu Płock na początku maja. Jest już wykorzystany w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy. W obiekcie znajduje się 45 pokoi, w których zakwaterowanie znalazło 100 osób, w większości kobiet i dzieci.

– Uchodźcy z Ukrainy oprócz zakwaterowania w pokojach hotelowych mają do dyspozycji wydzielone pomieszczenia gospodarcze, pralnię i suszarnię, a także strefę socjalną do samodzielnego przygotowywania lub odgrzania posiłków. Obiekt wyposażono również w pokój zabaw dla dzieci i salę telewizyjną – wymienia Kozłowski.

W obiekcie PKN Orlen przeprowadził niezbędne prace remontowe, będzie również pokrywał stałe koszty jego funkcjonowania, czyli opłaty za wodę, energię elektryczną, ogrzewanie, wywóz nieczystości, wywóz odpadów, a także ochronę. Z kolei kwestiami zarządzania obiektem, organizacją zakwaterowania w nim uchodźców z Ukrainy, ich wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalnej zajmie się Urząd Miasta Płocka.

Hotel „Dębowa Góra” w Nowych Rumunkach znajduje się w atrakcyjnym miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Górskiego. Nie był użytkowany od listopada 2020 r. Schronienie przed wojną znalazło w nim sto osób, obywateli Ukrainy.

Fot. Hotel Dębowa Góra (archiwum).