Jest zapowiadana rewolucja. Szykuje się prawdziwe święto hip-hopu w Płocku. Pierwsza odsłona – 30 artystów!

Zapowiadana rewolucja stała się faktem. Lech Polish Hip-Hop Festival i Lech Polish Hip-Hop Music Awards odbędą się w sierpniu w Płocku – tworząc tym samym prawdziwe święto hip-hopu. To jednak nie wszystko – po opublikowaniu kluczowych informacji, nadszedł czas na pierwsze ogłoszenie artystów, którzy będą bawić publiczność na płockiej plaży. I tu też zaskoczenie – tak dużej liczby artystów w jednej zapowiedzi jeszcze nie zaprezentowano.

Pogoda za oknem jest coraz lepsza, jednak Lech Polish Hip-Hop Festival jeszcze mocniej podnosi temperaturę. – Z ogromną radością wracamy po wymuszonej przerwie. Intensywnie pracowaliśmy, tworząc w ubiegłym roku m.in. Lech Polish Hip-Hop Music Awards, natomiast teraz nadszedł czas by scentralizować dwa wyjątkowe wydarzenia, których wspólnym mianownikiem będzie Płock – mówi Marcin Siwek, organizator wydarzenia. I dodaje, że w ciągu aż czterech festiwalowych dni (11-14 sierpnia 2022 r.) wszyscy uczestnicy mogą spodziewać się wyjątkowych wrażeń, a zapewnią je m.in. zaproszeni artyści, którzy stworzą niezapomniane show, o którym będzie mówiło się latami.

Ponad 30 artystów w pierwszej odsłonie

Jak to zwykle w przypadku płockiego festiwalu bywa, wśród zaproszonych artystów są nie tylko największe gwiazdy polskiej sceny hip-hopowej, ale również ci, którzy wkrótce będą okupowali najwyższe miejsca na listach przebojów. Dodatkowo niektórzy z nich wystąpią w nietypowych konfiguracjach, których próżno szukać gdzie indziej. Na tym polega wyjątkowość Lech Polish Hip-Hop Festival – na wielu scenach spotykają się największe tuzy, jak i ci, którzy będą wyznaczali trendy za kilka lat, a to właśnie w Płocku rozpocznie się ich wielka kariera.

– Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się koncert duetu PRO8L3M. Artyści przygotowali coś, co jeszcze lepiej pozwoli poczuć klimat mixtape’ów spod szyldu „Art Brut”, na których rap łączył się z samplami popowych szlagierów lat 80 – zapowiada Siwek. – Nie możemy zapomnieć też o legendach rodzimej sceny, które mają swoją rzeszę fanów i są gwarantem dobrych występów. Wiemy to doskonale, ponieważ od wielu lat grają niezapomniane koncerty podczas płockiej imprezy. Sokół, KęKę, Dwa Sławy i Ero JWP to najwyższa jakość w polskim rapie – wymienia Marcin Siwek. – Młodzi, gniewni, utalentowani. To oni teraz okupują pierwsze miejsca w serwisach streamingowych i listach sprzedaży – twierdzi organizator. – Kto taki? – OKI, Young Igi, Hodak, PlanBe, Dziarma i CatchUp. Ale to nie wszyscy – zaznacza. Razem z nimi zagrają Zdechły Osa, Barto Katt, Feno, Lipa, Jeden i Jacuś.

Siwek uważa, że kluczowe będą również występy tych, którzy w tym roku już wydali albo dopiero wydadzą swoje nowe płyty. Wśród tych, od których będzie można posłuchać nowości, są m.in. Paluch, Kabe, TUZZA, Małpa, Łajzol oraz Kukon, których albumy były i są jednymi z najbardziej wyczekiwanych w tym roku. – Jest to gwarancja dobrej i nowej muzyki – podkreśla organizator. Przed płocką publicznością zagrają jeszcze m.in. Guzior, Kaz Bałagane, Sarius, Słoń, Miły ATZ, Joda, Avi i Louis Villain, JETLAGZ, Gruby Mielzky, Spółka ZOO (czyli Berson, Frosti, Włodar i Mario).

Pełna lista artystów po pierwszym ogłoszeniu, wygląda imponująco. Znaleźli się na niej: OKI, Kukon, Hodak, Catchup, Miły ATZ, Dwa Sławy, Gruby Mielzky, PRO8L8M, Sokół, Ero JWP, Łajzol, JETLAGZ, Dziarma, Young Igi, Zdechły Osa, BARTO KATT, Avi x Louis Villain, Kaz Bałagane, Sarius, Małpa, PlanBe, TUZZA, Spółka ZOO [Frosti, Berson, Włodar, Mario], Feno, Paluch, KęKę, Słoń, Jeden, Jacuś, Lipa, Joda, Guzior, Kabe

Celem organizatorów PHH Festival było to, żeby każdy na imprezie znalazł coś dla siebie. Z pierwszej zapowiedzi wynika, że tym razem nie będzie inaczej. W pierwszej odsłonie line-upu organizatorzy festiwalu chcą pogodzić tych, którzy kochają klasyczne dźwięki, jak i tych, którzy otwierają się na wszystkie nowe formy.

Wyjątkowe wydarzenie w kraju

Wnioski po ostatniej edycji Polish Hip-Hop Festival były dla organizatorów jasne — wydłużyli imprezę o jeden dzień. Dlatego w tym roku event na plaży zacznie się już czwartkowego popołudnia i potrwa do sobotniej nocy. Dodatkowo w niedzielę, w Orlen Arenie, odbędzie się koncertowa uczta, czyli Gala Lech Polish Hip-Hop Music Awards z występami znanych artystów w niecodziennych aranżacjach i wyjątkowej oprawie multimedialnej. Weekend 11-14 sierpnia 2022 roku będzie najgorętszym i najbardziej hip-hopowym weekendem w Polsce. Organizatorzy zapowiadają, że wkrótce poinformują także o dodatkowych atrakcjach, polach namiotowych czy sprzedaży karnetów. Kolejna odsłona tegorocznego line-upu już wkrótce.

Polish Hip-Hop Festival jest corocznym festiwalem odbywającym się od 2013 roku na nadwiślańskiej plaży w Płocku. Wydarzenie przyciąga czołówkę rodzimej sceny hip-hopowej oraz ogromną publiczność z całej Polski. Na 7. edycji w 2019 roku na scenach festiwalu wystąpiło ponad 100 artystów, w imprezie wzięło udział ponad 22 tys. fanów rapu z całej Polski.

Fot. Rafael Dominik (Archiwum Dziennik Płocki)