Prezydent Płocka: Konstytucja jest orężem i gwarantem demokratycznego, niepodległego państwa [FOTO]

– Musimy pamiętać, że Konstytucja jest dla Polaków orężem i gwarantem demokratycznego, suwerennego, niepodległego państwa – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas wtorkowych uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza zorganizowanych w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku Marszałka Stanisława Małachowskiego. Później w katedrze została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Tradycyjnie już, kulminacyjnym punktem uroczystości było spotkanie przy Płycie Nieznanego Żołnierza.

Kwiaty złożyli m.in. reprezentanci środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, instytucji kultury i szkół, a także mieszkańcy Żytomierza, partnerskiego miasta Płocka, którzy znaleźli u nas schronienie przed trwająca w ich państwie wojną.

Do tragicznych wydarzeń w Ukrainie nawiązał w swoim przemówieniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dzisiejsze święto obchodzimy w szczególnych uwarunkowaniach historycznych – mówił. – Konstytucja 3 Maja miała stać na straży suwerenności ówczesnej Polski. Miała być gwarantem jedności narodu, bo Polacy wiedzieli, jak wielkie zagrożenie znajduje się tuż za wschodnią granicą, gdy carska Rosja traktowała nasz kraj jako swoją strefę wpływów. Dziś to Ukraińcy, tak jak przed laty Polacy, bronią swojej niepodległości. Walczą nie tylko w imię swojego państwa, ale także w imię pokoju w całej Europie.

Źródło: UMP.

Fot. UMP/Starostwo Powiatowe w Płocku.