Piotr Orlicz- Rabiega: Naszą ideą jest to, aby Audioriver był festiwalem wolności. Nie ma naszej zgody na pewne zachowania

Jak wiadomo Audioriver do Płocka przyciąga prawdziwe tłumy. W tym roku zapowiada się, że nie będzie inaczej. Ponieważ jest to jubileuszowa edycja, może organizatorzy szykują jakąś niespodziankę, albo kilka? Czy Płock wracając do dobrych tradycji sprzed pandemii stanie się ponownie przystanią dla fanów muzyki elektronicznej? Tego dowiemy się w ostatni weekend lipca.

Tymczasem udało nam się porozmawiać z Piotrem Orliczem-Rabiegą, twórcą i organizatorem Audioriver.

Dziennik Płocki: – Po dwóch latach przerwy Audioriver wraca w swojej formule, czyli płocka plaża, starówka, festiwalowe miasteczko? A może zmiana miejsca imprezy?

Piotr Orlicz- Rabiega: – Oj, za nami trzy lata przerwy od ostatniej edycji festiwalu, a czujemy się, jakby minęła dekada. Zostajemy w 2022 roku na plaży, Rynku i w ukochanym parku. Przygotowujemy zmiany od 2023 roku, które dla niektórych mogą być dużym zaskoczeniem. Póki co nie zdradzamy szczegółów. 

Przygotowania do imprezy idą pełną parą. Jubileuszowa impreza będzie się różniła od pozostałych?

Każda edycja różni się od poprzedniej. Nowa oprawa, nowe często najnowocześniejsze systemy nagłośnieniowe oraz nowe sceny. To, co pozostaje bez zmian, to wspaniała lokalizacja oraz nasi uczestnicy, którzy tworzą niesamowitą atmosferę.

Festiwalowe gwiazdy już ogłaszacie od kilku miesięcy, ale chciałabym usłyszeć Pana zdanie. Dla kogo warto być na 15. edycji Audioriver? Proszę zdradzić te duże nazwiska…

Przed nami jeszcze kilka ogłoszeń. Wyróżniać nie wypada, ale ja postaram się w końcu posłuchać choć dwóch występów, na które bardzo czekam. Mowa tu o koncercie Sevdalizy oraz wspólnym występie dwóch wielkich postaci elektronicznej sceny, czyli Ame i Dixona.

Wróćmy na moment do festiwali, które się nie odbyły. Fani Audioriver kupowali bilety. Czy duża grupa osób, zostawiła sobie wejściówki „na później”, czy ludzie raczej zwracali bilety?

Tak jak wspominałem, ta przerwa trwała dla nas bardzo długo. Jednak nasi fani dali nam dużo wsparcia, bo około 90 proc. osób pozostawiło swoje wcześniej zakupione karnety, za co serdecznie dziękuję.

Dwie edycje przerwy dla festiwalu to jednak sporo. Jak Pan myśli, ludzie nie zapomnieli? Czy nadal jest tak duże zainteresowanie imprezą, jak do 14. edycji?

Edycja 2019 była rekordowa, a w lutym 2020 roku mieliśmy sprzedanych o 30 proc. więcej biletów niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nadal wierzę, że to co najlepsze dla Audioriver dopiero przed nami.

Jesteście Państwo znani z tego, że lubicie zaskakiwać swoich festiwalowiczów – a to gwiazdą, a to kolejną strefą w miasteczku festiwalowym, a to promocją działań społecznych np. któregoś roku była to ochrona środowiska. Czy na tę edycję również szykujcie niespodziankę? No i proszę uchylić rąbka tajemnicy….

Staramy się, aby festiwal cały czas się rozwijał. Nie tylko pod kątem programu, ale także tego, co komunikujemy przez cały rok. Od samego początku naszą ideą jest to, aby Audioriver był festiwalem wolności i chcemy jeszcze mocniej podkreślić, że nie ma naszej zgody na pewne zachowania w życiu społecznym. Pokażemy to na terenie festiwalu i poruszamy ten temat w ramach naszej akcji „Audiohome: #jesteś w domu”. Nowa scena nad Zalewem Sobótka to tylko dodatek…

Ile dotychczas udało się sprzedać biletów? Co prawda może za wcześnie na to pytanie, bo wiemy, że zazwyczaj tak jest, że zainteresowanie imprezą rośnie, czym do niej bliżej…

Kilkanaście tysięcy karnetów. Nie dodajemy biletów jednodniowych, nie zliczamy uczestników z poszczególnych dni. Na dziś mogę powiedzieć, że na płockiej riwierze każdego dnia bawiłoby się kilkanaście tysięcy wspaniałych ludzi.

Proszę zachęcić, w kilku zdaniach, naszych czytelników do obecności na 15. edycji Audioriver…

Audioriver will return – to zdanie powtarzamy od ponad dwóch lat. Niesamowicie czekamy na ten powrót. 15-lecie festiwalu to nasz wspólny jubileusz – nas, stojących za organizacją wydarzenia, ale również i przede wszystkim naszych uczestników i całego Płocka, który gości nas u siebie od samego początku. Wszyscy tworzymy rodzinę Audioriver. Zapraszamy wszystkich do świętowania, bo jest to festiwal, którego nie da się opisać słowami. Najważniejsze są emocje i wspomnienia. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i do zobaczenia!

Serdecznie dziękujemy za rozmowę.

Przypomnijmy. Jubileuszowa 15. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 29-31 lipca 2022 roku w Płocku. Audioriver to jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce i zarazem wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Można jednocześnie zobaczyć najsłynniejszych na świecie reprezentantów house’u, techno i drum&bassu, jak i światowe gwiazdy elektroniki ocierającej się o pop, rock czy hip-hop.

Fot. Archiwum prywatne Piotr Orlicz- Rabiega.