Uczennice Małachowianki wykonały gigantyczną pracę. Wystawa, film, koncert, czyli Nieznany Czarodziej Klawiatury

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku: Julia Adamkowska, Zofia Siemion i Julia Chojnacka stworzyły projekt, którego już nazwa brzmi tajemniczo – Nieznany Czarodziej Klawiatury. O kogo chodzi i co nastolatki zaplanowały? 

– Chodzi o ks. Eugeniusza Gruberskiego – muzycznie uzdolnionego absolwenta Małachowianki, kompozytora, reformatora muzyki kościelnej i prezentację jego dziedzictwa – wyjaśnia Julia Adamkowska. – Projektem, który stworzyłyśmy, chcemy przypomnieć mieszkańcom Płocka, i nie tylko, postać uzdolnionego muzycznie duchownego – dodaje.

Jak chcą to zrobić? – Poprzez prezentację jego postaci i twórczości w mediach społecznościowych tj. Facebooku, Instagramie i TikToku, podczas spotkań z uczniami naszego liceum, a także Państwowej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, współpracę z pianistami, nie tylko z Polski, m.in. z uczestnikami Konkursu Chopinowskiego, którzy już – uwaga – zadeklarowali nam nagranie filmów, na których specjalnie na potrzeby projektu wykonają utwory ks. Eugeniusza Gruberskiego – podkreśla Zofia Siemion.

Jak się okazuje, to dopiero początek projektu. Płockie licealistki planują zbiórkę pieniędzy, dzięki której namalowany zostanie portret ks. Gruberskiego, a następnie umieszczony w szkolnej galerii zasłużonych absolwentów Małachowianki. –  Pomyślałyśmy, że to może być materialny owoc naszego projektu – podkreśla Julia Chojnacka. Nastolatki zorganizowały również wystawę „Płock pro musica”, którą można obejrzeć w Małachowiance. – Bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy Książnicy Płockiej – zaznaczają twórczynie projektu.

Aby przypomnieć postać uzdolnionego muzycznie księdza, odbędzie się także wieczór muzyczny ku Jego pamięci. – W ukochanej przez ks. Eugeniusza katedrze – dodają uczennice Małachowianki. Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 marca, godz. 19. – O prezentacje na temat świątyni, i bohatera naszego projektu poprosiłyśmy ks. kan. Stefana Cegłowskiego, proboszcza parafii katedralnej oraz ks. kan. Andrzeja Lelenia, profestora Wyższego Seminarium Diecezjalnego w Płocku i wieloletniego dyrektora Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Płocku – zachęca Julia Chojnacka.  Jeden z utworów ks. Gruberskiego zaśpiewa chór Pueri et Puellae Cantores pod dyrekcją Anny Bramskiej, a polskie utwory kościelne z czasów ks. Gruberskiego wykona na organach Wiktor Bramski, kierownik artystyczny chóru. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Pozostała część tekstu pod plakatem

O księdzu Eugeniuszu Gruberskim

Żył w latach 1870-1923. Jego dziadek był organistą w Oporowie i Dobrzykowie, ojciec – organistą i dyrygentem kapeli w katedrze płockiej. Nic więc dziwnego, że młody Eugeniusz uczestniczył wraz z ojcem w przygotowaniu muzyki i śpiewu na uroczystości katedralne. Sam uczył się gry na fortepianie, studiował w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, z którego po roku przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Po święceniach biskup, widząc zdolności muzyczne ks. Eugeniusza, wysłał go na studia do Szkoły Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie. Był to wówczas jeden z najważniejszych ośrodków tzw. ruchu cecyliańskiego, postulującego odnowienie muzyki kościelnej poprzez przywrócenie liturgii chorału gregoriańskiego, rozwój chórów i polifonii wokalnej oraz muzyki organowej. Studia w Ratyzbonie wywarły na ks. Gruberskim ogromne wrażenie. Przywiózł do Płocka najnowsze trendy odnowienia i podniesienia poziomu muzyki kościelnej obecne w Kościele powszechnym i zaczął z zapałem wprowadzać je w życie.

Był organizatorem kształcenia organistów w diecezji płockiej. Przy Płockim Towarzystwie Muzycznym zorganizował klasę organową. W latach 1902-1907 był redaktorem i wydawcą pisma „Śpiew Kościelny”, które przekraczało zasięgiem obszar diecezji płockiej, znane było i cenione w całej Polsce.

Ks. Gruberski napisał około osiemdziesiąt utworów, z których większość przeznaczona jest do użytku liturgicznego. Pisał msze, kantaty, oratoria, pasje, responsoria, motety, pieśni, a także utwory świeckie. Był wielkim miłośnikiem muzyki chóralnej. Nie tylko komponował utwory przeznaczone na chór, ale także sam prowadził chór seminaryjny oraz chór katedralny. Do najbardziej znanych utworów ks. Gruberskiego należą Kantata ku czci św. Cecylii oraz responsoria na Boże Ciało. Dziś jest patronem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Musicum.

Jak widać, projekt przygotowany jest z ogromną pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Uczennice zadbały o logo projektu, plakaty, notatki prasowe czy zdjęcia dokumentujące przedsięwzięcie. Profesjonalna robota – krótko mówią. Warto podkreślić, że projekt Nieznany Czarodziej Klawiatury powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Uczennice zaangażowane w przedsięwzięcie zaplanowały również publikację filmu, który będzie podsumowanie całego projektu. 

Źródło życiorysu ks. E. Gruberskiego: musicum.pl
Fot. Materiały prasowe.