Do prac nad zazielenieniem Płocka włączyła się Politechnika Warszawska. W planie nowe nasadzenia i badania

– Kontynuujemy zieloną rewitalizację miasta – mówi prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Po zeszłorocznych działaniach, między innymi w pasażu Paderewskiego, gdzie odmieniliśmy przestrzeń sadząc drzewa i krzewy, nie zwalniamy tempa, i szukamy kolejnych miejsc, w których możemy zazielenić Płock. Do współpracy przy naszym najnowszym projekcie zaprosiliśmy naukowców z Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. Liczymy, że dzięki temu nasze działania będą skuteczniejsze i bardziej efektywne – podkreśla.

O czym mowa? Otóż, prezydent Andrzej Nowakowski i prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku Renata Walczak podpisali umowę na realizację projektu badawczego dotyczącego zielonej rewitalizacji ulic: Kazimierza Wielkiego, 1 Maja i Kolegialnej w oraz postrzegania zieleni przez mieszkańców.

Zakres merytoryczny projektu obejmuje m.in. opracowanie wariantów koncepcyjnych zwiększenia powierzchni biologicznie czynnych, rozplanowania zieleni i elementów małej architektury czy monitoring jakości gleb i gruntów wskazanych wyżej przestrzeni miejskich. Badania prowadzone będą do końca 2022 roku, a budżet projektu wyniesie 100 tysięcy złotych, co pozwoli między innymi na zakup profesjonalnej aparatury i sprzętu laboratoryjnego.

– Nasza uczelnia od lat służy swoim potencjałem naukowo-badawczym miastu i mieszkańcom. Badania, które będziemy prowadzić w ramach tego projektu mają przyczynić się m.in. do poprawy kondycji zieleni, w tym drzew, w wybranych rejonach Płocka. Jestem przekonana, że efekty prowadzonych prac badawczych będą przydatne także przy realizacji kolejnych ekologicznych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd Płocka w przyszłości – mówi prof. Renata Walczak.

W Płocku konsekwentnie prowadzone są działania mające na celu zazielenianie miasta. – W 2022 roku, na wiosnę i jesienią, planujemy posadzić 590 drzew i kilka tysięcy krzewów i bylin. Będziemy też prowadzić zieloną rewitalizację kolejnych terenów – przy ulicach Kolegialnej, Bielskiej i na Placu Celebry zastąpimy część kostki brukowej krzewami. Planujemy wykonanie pięciu nowych skwerów kieszonkowych przy ulicach Słonecznej, Norwida, Południowej, Armii Krajowej i Polnej – wymienia Antonina Górka z Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych w Urzędzie Miasta Płocka.

Płocki ratusz zapewnia także, że będzie sadzić drzewa zgłoszone w ramach akcji „Zapuść korzenie w Płocku”. – Na jesieni w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców posadzimy 76 drzew na osiedlach: Podolszyce Północ, Zielony Jar, Borowiczki, Wyszogrodzka, Międzytorze, Miodowa, Łukasiewicza, Skarpa, Radziwie i Trzepowo – wylicza Górka. I dodaje, że w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Płocka „Zazieleniamy ulicę Górną w Płocku – nasadzenia drzew i krzewów” posadzimy ok. 50 drzew oraz 500 krzewów. W planach jest jeszcze założenie trzech łąk kwietnych, których lokalizacje są w opracowaniu, a ich szacowana powierzchnia sięga 3 tys. mkw.

Fot. UMP.