Ceny paliw ostro w górę. Padają rekordy cenowe w hurcie i detalu!

Z niepokojem Polacy patrzą na rosnące ceny paliw. Już dziś na wielu stacjach trzeba zapłacić ponad 7 zł za litr, o czym informują nas czytelnicy. Według portalu Bankier.pl „drakońskie podwyżki na polskich stacjach paliw, to pokłosie wojny w Ukrainie i skokowego wzrostu cen ropy naftowej przy wydatnym osłabieniu złotego wobec dolara”.

Portal Bakier.pl w opublikowanym dziś artykule „Benzyna i ON rekordowo drogie. Grozi nam 7 zł/l” szeroko opisał temat cen paliw na polskich stacjach benzynowych. „Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 podniosła się o 57 gr/l i wyniosła 6,14 zł/l – wynika z danych BM Reflex. Był to bezapelacyjnie największy tygodniowy wzrost cen po 2004 roku i zarazem najwyższa średnia cena tego paliwa w historii. Poprzedni rekord tygodniowego wzrostu cen (+19 gr/l) z września 2005 roku został pobity na głowę” – czytamy w artykule.

„Olej napędowy kosztował przeciętnie 6,45 zł/l, a więc o 83 gr/l więcej niż przed tygodniem. Tak silnej podwyżki nie odnotowano nigdy wcześniej w historii tych statystyk. To także rekordowo wysoka średnia cena ON, o 40 gr/l przebijająca poprzedni rekord z listopada. Bardzo mocno wzrosły także ceny LPG. Autogaz tankowano średnio po 2,90 zł/l, czyli o 43 gr/l drożej niż tydzień temu” – podaje dane autor artykułu Krzysztof Kolany. – Teraz z niepokojem patrzymy na galopadę cen w rafineriach – podkreśla dziennikarz.

– 4 marca PKN Orlen oferował olej napędowy Ekodiesel po rekordowo wysokiej cenie 6 367 zł/m3, czyli po ok. 6,88 zł po dodaniu 8 proc. VAT. To aż o 93 gr/l drożej niż jeszcze tydzień temu – zaznacza Kolany. – Te podwyżki jeszcze nie znalazły w pełni odzwierciedlenia przy dystrybutorach – uważa Kolony. – Ale to się wkrótce zmieni i ceny „diesla” mogą się znaleźć w pobliżu 7 zł/l. A to wszystko przy obniżonej stawce VAT. Przy 23-procentowym vacie litr oleju napędowego w hurcie kosztowałby ponad 7,83 zł, a w detalu ceny podchodziłyby pod 8 zł/l – wylicza.

„Niewiele lepiej sytuacja prezentuje się dla posiadaczy aut benzynowych. W piątek PKN Orlen sprzedawał benzynę Eurosuper 95 po rekordowo wysokiej cenie netto wynoszącej 5 825 zł/m3, czyli ok. 6,29 zł/l brutto. Tylko przez ostatni tydzień hurtowa cena brutto wzrosła o 56 gr/l. Przy 23-procentowej stawce VAT benzyna w rafinerii kosztowałaby ok. 7,16 zł/l.”

Bankier.pl podaje również, że ropa Brent w piątek, 4 marca, przed południem kosztowała ponad 111 dolarów za baryłkę. W czwartek jej notowania zbliżyły się nawet do 120 USD/bbl, co oznaczało wzrost o 27 proc. – Dodatkowo sytuację pogarsza głęboka słabość złotego. Dolar na polskim rynku jest najdroższy od 21 lat, przez co cena ropy Brent wyrażona w polskiej walucie osiągnęła najwyższy poziom w historii, o blisko 20 proc. przebijając rekord sprzed dekady – czytamy.

Źródło: Bankier.pl.
Fot. Pixabay.