Płock dla Ukraińców. Trwają zbiórki żywności. Przygotowywana jest baza noclegowa. Co jest potrzebne? [LISTA]

Na wniosek prezydent Płocka Andrzeja Nowakowskiego w Płocku odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone było organizacji pomocy mieszkańcom Ukrainy, zarówno tym pozostającym w swojej ojczyźnie, jak i uchodźcom przybywającym do Polski, w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych – Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz wydziałów Urzędu Miasta Płocka.

Rozmawiano m.in. o organizacji zbiórki artykułów, które zostaną przekazane na Ukrainę. Są to: produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia, artykuły higieniczne i środki czystości, materiały opatrunkowe, środki odkażające, paracetamol, aspiryna, mydło, szampon, profesjonalny sprzęt krótkofalarski do komunikacji, latarki i baterie.

Zbiórki prowadzone są w następujących punktach w mieście:

– w ratuszu – wejście główne, od strony Placu Stary Rynek, codziennie (także w soboty i niedziele) w godz. 8-19,
– w budynku przy ul. Misjonarskiej 22 – codziennie (także w soboty i niedziele) w godz. 10-18
– w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy ul. Jakubowskiego oraz w Książnicy Płockiej i jej filiach – w godzinach pracy placówek
– w Galerii Wisła w Punkcie Obsługi Klienta, godz. 9 – 21.
– w Galerii Mazovia, punkt informacji, poniedziałek – czwartek w godz. 11 – 20, piątek – niedziela w godz. 10-20 (od soboty 26 lutego).

Miasto przygotowuje się też na przyjęcie uchodźców i jest w stanie zagwarantować określoną liczbę miejsc. – Potrzebne jednak będzie wparcie w postaci pościeli – kołdry, koce, poduszki, śpiwory – nowe lub używane, ale czyste i w dobrym stanie – wylicza Alina Boczkowska, z biura prasowego ratusza. Potrzebne będą też łóżka – kontakt w tej sprawie pod całodobowy nr tel. 24 364 76 05.

Osoby i firmy, które chciałyby wesprzeć działania samorządu, np. poprzez zaoferowanie miejsc zakwaterowania z wyżywieniem mogą zgłaszać się do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 24 367 15 70.

Wolontariat Płocki organizuje zbiórkę artykułów w sklepach. Właścicieli i zarządców placówek handlowych prosimy o kontakt w tej sprawie pod nr tel. 24 366 88 11.

Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się w piątek, 25 lutego.

Fot. UMP.