Skrócenie kwarantanny, testy antygenowe w aptekach… Premier ogłosił nowe wytyczne w walce z pandemią

Liczba osób zakażonych COVID-19 jest dziś rekordowa duża od początku pandemii w kraju. Jest to 36 tys. 665 osób, liczba zgonów to 248. – Piąta fala stała się faktem – stwierdził podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Różni się tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wirusem nazywanym Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji – mówił premier.

Z powodu wzrostu liczby zakażeń i dominacji wariantu Omikron rząd postanowił wprowadzić nowe zasady walki z koronawirusem – informuje portal Onet.pl.

„W związku z pojawiającymi się pytaniami, po konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, informujemy, że skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24 stycznia. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie” – przekazał resort.

Morawiecki poinformował, że po dyskusji na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponuje kilka zmian w systemie walki z koronawirusem. – Po pierwsze będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe, po to, żeby służba zdrowia mogła rzeczywiście zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania – powiedział Morawiecki.

Zwiększone zostają możliwości testowania. – Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe będą w każdej aptece, duża powszechność testowania, jak najszersza powszechność testowania – zaznaczył premier.

Podkreślił, że trzeba też „postawić duży akcent” w kwestii ograniczenia kontaktów jako sposobu na ograniczanie liczby zakażeń i „stąd zalecenie pracy zdalnej„. – Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – powiedział Morawiecki.

„Premier wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia. – Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu – poinformował Morawiecki. Jak dodał, będzie możliwość zbadania również w domu. 

Źródło: Onet.pl