Alert RCB – SILNY WIATR! Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu

– Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro (16/17) silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy – brzmi alert pogodowy wydany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, które obejmuje całą Polskę.

Dla województwa mazowieckiego wydano ostrzeżenie II stopnia. Obowiązują ono od nocy z niedzieli (16 stycznia) na poniedziałek (17 stycznia) do późnych godzin nocnych. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 95 proc.

Według synoptyków średnia prędkość wiatru na wybrzeżu może w nocy sięgać nawet 55 km/h, a porywy – 110 km/h. Nad ranem porywy wiatru do 95 km/h możliwe są już w całej północnej Polsce. W godzinach przedpołudniowych strefa silnego wiatru, który w porywach osiągać będzie nawet do około 100 km/h, przemieszczać się będzie ku centralnej Polsce, a około południa dotrze na południe. Najdłużej, nawet do godziny 23:00 w poniedziałek, silne porywy wiatru do 70-80 km/h utrzymywać się będą na wschodzie kraju.

Fot. meteo.imgw.pl. OSP Lelice.