Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku podsumował akcję szczepień. Spora liczba zaszczepionych

image_pdfimage_print

Ponad 42 tysiące dawek szczepionki przeciw COVID- 19 podano w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Akcję szczepień szpital uruchomił 28 grudnia 2020 r, minął zatem już rok od jej prowadzenia.

– Mieliśmy i mamy świadomość, jak wielkim krokiem milowym w rozwoju medycyny było wynalezienie szczepionek. Stąd też wynikała nasza natychmiastowa decyzja o uruchomieniu w szpitalu punktu szczepień populacyjnych przeciw koronawirusowi oraz o utworzenie z naszej placówki szpitala węzłowego, który zorganizuje szczepienia najpierw dla grupy „0”, a następnie pozostałych grup zawodowych zgodnie z kalendarzem opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia – mówi Jolanta Górecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Szczepienia dla pracowników medycznych i niemedycznych z grupy „0”, prowadzone były na przełomie roku 2000 i 2021 i tu pierwszą zaszczepioną osobą była pielęgniarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Z kolei w lutym ubiegłego roku szpital rozpoczął szczepienia nauczycieli, a w marcu służb mundurowych i pracowników prokuratury. Równolegle, cały czas prowadzone były szczepienia populacyjne.

– Najwięcej osób zaszczepiło się szczepionkami dwudawkowymi – mówi Górecka. – Największe zainteresowanie szczepieniami zanotowaliśmy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy akcji – podkreśla. Dyrektor Górecka dodaje, że szczepienia w placówce nadal są prowadzone. – Niezmiennie do nich zachęcamy.

W WSzZ w Płocku szczepionki prowadzone są podawane w trybie weekendowym, czyli w soboty i w niedziele. Osoby, które chcą się zaszczepić, muszą się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer tel: 24 364 63 00. – Obecnie najczęściej zgłaszają się osoby zainteresowane przyjęciem trzeciej dawki, a także rodzice z dziećmi w wieku 5 – 11 lat, które włączono w kalendarz szczepień 16 grudnia 2021 r. Trzecią dawkę w naszej placówce przyjęło też już ponad 4 tysiące osób – zaznacza Jolanta Górecka.

Ogółem, według danych resortu zdrowia w Polsce wykonano ponad 48 milionów szczepień. Najwięcej w województwie mazowieckim, na drugim biegunie natomiast lokuje się województwo podlaskie i świętokrzyskie.

Fot. WSzZ Płock.