Modernizacja nabrzeża wiślanego w Płocku z nominacją do konkursu Lider Zmian 2023

Od kiedy płockie nabrzeże wiślane zmieniło swoje oblicze, stało się niezwykle popularne i wciąż podbija serca płocczan i turystów. Obok modernizacji bulwarów obojętnie nie przechodzą jurorzy i organizatorzy najróżniejszych ogólnopolskich konkursów. Inwestycja ma już na swoim koncie Grand Prix w konkursie Przyjazny Brzeg, statuetkę Kryształ Przetargów Publicznych 2019 oraz wygraną w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019. Teraz przyszedł czas na laur zwycięstwa w subregionie płockim w plebiscycie „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”.

Najważniejsze jest to, że to mieszkańcy regionu wybrali zwycięzców plebiscytu „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”. Tym samym inwestycje otrzymały nominację do udziału w konkursie głównym Lider Zmian 2023 w kategorii #eFEktUE. Głosować można było na różne projekty m.in. na odnowione przestrzenie miejskie, instytucje kultury, niskoemisyjne rozwiązania transportowe wsparte funduszami europejskimi. Głosowanie rozpoczęło się jesienią, a mieszkańcy Mazowsza otrzymali wyjątkową okazję do wybrania najciekawszych i najważniejszych dla nich lokalnie inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza zaprezentowano 22 zwycięskie projekty wyłonione w plebiscycie #eFEktUE, odbywającym się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Zwycięzców wyłoniono spośród 47 projektów zgłoszonych przez samych beneficjentów – samorządy, przedsiębiorców, uczelnie czy organizacje pozarządowe. Finalnie 22 projekty otrzymały nominację do udziału w konkursie głównym Lider Zmian 2023 w kategorii #eFEktUE, który będzie stanowić podsumowanie programu regionalnego.

– Organizując plebiscyt chcieliśmy pokazać, jak dużą rolę w rozwoju Mazowsza odgrywa Unia Europejska. Efekty naszego członkostwa to nie tylko duże inwestycje, ale też tysiące projektów o skali lokalnej, bardzo bliskich każdemu z nas – mówiła Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

W subregionie płockim zwyciężył płocki projekt pn. „Aktywizacja społeczno-gospodarcza zmarginalizowanych śródmiejskich przestrzeni miasta Płocka (Beneficjent: Gmina – Miasto Płock; Partner: Miasto i Gmina Gąbin)”, którego efektem jest zagospodarowanie nabrzeża wiślanego w Płocku wraz z budową bulwarów. W imieniu samorządu Płocka nagrodę odebrała Izabela Kamińska, dyrektor wydziału funduszy europejskich.

– Modernizacja nabrzeża rozpoczęła się w sierpniu 2017 roku, a zakończyła w kwietniu 2019 r. Prace polegały m.in. na pogłębieniu Wisły i wykonaniu dwóch ostróg. Mniejsza z nich powstała w miejscu dotychczasowej. Obok niej wyrósł slip (jest on elementem podnoszącym poziom bezpieczeństwa). A dalej – kolejna, większa ostroga, która łączy w sobie kilka funkcji. Jest osłoną portu przed falami i tzw. cofką, odpycha główny nurt Wisły od prawego brzegu, zabezpiecza brzeg rzeki oraz jest przedłużeniem alejki spacerowej – przypomina Konrad Kozłowski z biura prasowego płockiego ratusza.

Podkreśla, że przebudowano także promenadę. – Zmienił się przebieg ul. Rybaki, która została „odsunięta” od Wisły i zbudowana na nowo pod skarpą. Dzięki temu powiększył się teren, który można było zaaranżować na cele związane z rekreacją – tłumaczy Kozłowski. – Na tym obszarze powstały budynki z przeznaczeniem na lokale gastronomiczne oraz toaleta. Obok nich jest skwer z ławkami-fotelami, wyposażonymi w gniazda usb do ładowania urządzeń mobilnych, a jeszcze dalej – dwa place zabaw. Wytyczono również nowe alejki, stanęły nowe ławki i śmietniczki. Część ławek ma oryginalne oparcia wykonane ze stali kortenowskiej (pokrywa się ona specjalną, ozdobną powierzchnią, która przypomina rdzę). Całkowicie nowe jest ledowe oświetlenie. Wzdłuż ul. Rybaki powstały parkingi – wymienia.

Kozłowski dodaje, że elementem modernizacji nabrzeża jest, ciesząca się dużą popularnością, ścieżka biegowa, która otacza zalew Sobótka. Powstały przy niej place, na których zamontowane są przyrządy do ćwiczeń. Jeden z nich wyposażony został w poidełko.

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbyło się podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza, które jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu. Organizatorem wydarzenia była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Czytaj także: Dzięki tej inwestycji Płock wraca nad Wisłę [FOTO]

Fot. UMP.