Akordeonista zabrał uczestników koncertu w niezwykłą podróż. Słuchacze 'odwiedzili’ kilka krajów [FOTO]

Wybitny akordeonista zabrał słuchaczy w muzyczną podróż po Macedonii, Chorwacji, Serbii i Rumunii. Mowa o Marcinie Wyrostku, który był gwiazdą piątkowego koncertu w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej.

Marcin Wyrostek to absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury. Na macierzystej uczelni pracuje jako wykładowca w Instytucie Jazzu. Jest laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Szwajcarii (2003) i V miejsca na Międzynarodowym Konkursie Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej w USA. Wydał pięć płyt. Pierwszy album „Magia del Tango” pokrył się potrójną platyną.

Solista koncertował na całym świecie m.in.: w Anglii, Azerbejdżanie, Belgii, Francji, Hiszpanii, Szkocji, Portugalii, Katarze, USA, na Litwie, Słowacji, Węgrzech i Włoszech. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami (Jose Maria Florencio, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Adam Sztaba), instrumentalistami i solistami (Kayah, Dorota Miśkiewicz, Bobby McFerrin, Nippy Noya, Stanisław Soyka) oraz orkiestrami (Elbląska Orkiestra Kameralna, AUKSO – Orkiestra Kameralna miasta Tychy, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia). Dokonał prawykonania „Koncertu Opolskiego” Piotra Mossa z orkiestrą Filharmonii Opolskiej w 2017 roku. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Podczas płockiego koncertu muzykowi towarzyszył zespół Coloriage w składzie: Mateusz Adamczyk (skrzypce), Piotr Zaufal (gitara basowa), Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne) oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna im Witolda Lutosławskiego, którą poprowadzi dyrygent Ariel Ludwiczak.

Fot. Rafael Dominik.