Rozwód – jakie zmiany szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości? Prawnik odpowiada…

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zmiany będą dotyczyć rozwodów małżonków posiadających małoletnie dzieci. Jakie zmiany szykuje resort? 

Obowiązująca dotychczas procedura z pewnością się wydłuży. Do pozwu o rozwód, małżonkowie posiadający dzieci, które nie ukończyły 18 lat, będą musieli dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu. Działania resortu sprawiedliwości mają być szansą na podjęcie przez strony postępowania rozwodowego dialogu, upewnienia się małżonków, co do powziętej decyzji, a także przedsięwziąć przez małżonków ewentualną próbę pojednania.

Podjęcie przez małżonków mediacji w zakresie rozwodu ma ułatwić osiągnięcie kompromisu, jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu sądowego. Pozwoliłoby to także oszczędzić stronom wielu negatywnych emocji oraz poruszania na sali sądowej drażliwych tematów oraz nadmiernego wnikania w sfery prywatne, wręcz intymne.

Zdania środowiska na temat tej nowelizacji są jednak podzielone. Część z praktyków, na co dzień specjalizujących się w sprawach rozwodowych i rodzinnych wyraża przekonanie, że podjęcie mediacji w formie postępowania informacyjnego w obliczu często ogromnego konfliktu, który dzieli strony jest całkowicie zbędne. Decyzja o złożenie powództwa rozwodowego w przeważającej mierze jest głęboko ugruntowana i nawiązanie przez skłócone strony dialogu nie będzie możliwe. W praktyce nowe przepisy mogą jedynie wydłużyć proces rozwodowy o czas konieczny do uprawomocnienia się postępowania o umorzeniu postępowania informacyjnego.

Na pytania odpowiadała: Ewelina Sarwińska-Przemyłska z Kancelarii Prawnej, która znajduje się w Płocku przy ul. Synagogalnej 4. Tel: 501874908, e-mail: ewelina.sarwinska@wp.pl.