Osoby bezdomne mogą się schronić przed zimnem w Ogrzewalni. Czynna jest codziennie

W związku z nieprzyjazną aurą Ogrzewalnia dla osób w kryzysie bezdomności w Płocku została otwarta wcześniej. Czynna jest od godz. 20 do 6. W okresie silnych mrozów czas pracy Ogrzewalni może ulec wydłużeniu.

Strażnicy miejscy kontrolują od blisko miesiąca miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności i udzielają wsparcia oraz pomocy. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie o osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

Z reguły, jeżeli osoby w kryzysie bezdomności zachowują się kulturalnie, cicho i chcą tylko przenocować na klatce schodowej czy w piwnicy to, mieszkańcy są w stanie przymknąć na nich oko. Często jednak te osoby przesiadują w tych miejscach pod wpływem alkoholu, awanturują się i je zanieczyszczają. Czasami zdarzają się też sytuacje, że osoby bezdomne dogrzewają się na klatach paląc wkłady do zniczy. W takich sytuacjach interweniuje Straż Miejska.

Płocki ratusz zwraca się z apelem – jeżeli zauważysz gdziekolwiek, osobę bezdomną, nie wahaj się i dzwoń po Straż Miejską – tel. 986. Funkcjonariusze udzielą pomocy, wskażą też odpowiednie miejsce do noclegu, a nawet tam zawiozą.

Osoby w kryzysie bezdomności mogą znaleźć pomoc w niżej wymienionych miejscach znajdujących się na terenie Płocka:

Noclegownia dla kobiet – Polski Komitet Pomocy Społecznej w Płocku
ul. Misjonarska 22
tel. 24/364 76 05
Dom dla bezdomnych mężczyzn – Caritas Diecezji Płockiej
ul. Sienkiewicza 54
tel. 24/266 89 67
Hostel dla bezdomnych mężczyzn wymagających doraźnej pomocy medycznej – Caritas Diecezji Płockiej
ul. Sienkiewicza 54
tel. 24/266 89 67
Punkt higieny sanitarnej
ul. Medyczna 1
tel. 24/367 19 09
Ogrzewalnia
ul. Otolińska 23

Kontakt: siedziba Działu Wsparcia i Rehabilitacji Społecznej: MOPS w Płocku przy ul. Zgliczyńskiego 4, tel. 24/364 02 60.

Źródło: UMP, Straż Miejska, MOPS Płock.