Krzysztof Misiak o swojej nowej płycie: Z wiekiem przychodzi odwaga, żeby nagrać bluesa

Właśnie ukazała się autorska płyta Krzysztofa Misiaka, nosząca tytuł „Kod Genetyczny”. – W pewnym sensie wracam do korzeni mojego osobistego stylu hate-jazz, poszerzając go o akcenty formy i stylistyki bluesowej oraz funkowej – mówi o płycie gitarzysta. 

Na srebrnym krążku znajdują się nagrania, do których Krzysztof Misiak użył swojej pierwszej zawodowej gitary elektrycznej z 1986 roku. – Chociaż nie jest to wiodący instrument – zaznacza. – Stawiam też na inne barwy, w których instrumenty dęte, syntezatory i chór nadają muzyce autentyczności i energii – dodaje.

– Moje muzyczne DNA zapewne zawiera informacje o tym, że na swój sposób czuję bluesa i muzykę z niego się wywodzącą, więc funk, rock i jazz – wymienia artysta. – Ostateczny kształt zebranych kompozycji to w większości utwory, które czekały na swój czas. Dojrzewały we mnie. Z wiekiem przychodzi odwaga, żeby nagrać m.in. bluesa (“Oj Diridi Blues” lub “Jumpin’ Snare”), ale też zrealizować inspiracje indyjską etnicznością (“Mandala”) lub rockiem lat 70 i 80-tych (“Pejzaż wewnętrzny”, “Rzadko, ale szczerze”). Tak jak cząsteczka kwasu deoksyrybonukleinowego jest zbudowana z dwóch spiralnie skręconych nici z nukleotydami, tak i moje dźwięki, mam nadzieję, się komplementarnie uzupełniają – gitarzysta tłumaczy genezę „Kodu Genetycznego”.

Do nagrania płyty muzyk zaprosił: Grzegorza Skawińskiego (gitara), Wojciecha Pilichowskiego (slap bas), Wojciecha Horny (syntezator), Dava Latchaw (instrumenty klawiszowe), Pawła Tomaszewskiego (syntezator), Piotra Krzemińskiego (trąbka), Mieczysława Grubiaka (saksofon tenorowy), Michała Borowskiego (saksofon altowy), Tomasza Machańskiego (perkusja), Piotra Kelma (skrzypce), Marka Walczaka (harmonijka ustna), Magdalenę Tomaszewską (śpiew), Zbigniewa Żuka (śpiew) i Chór Vox Singers.

Na krążku znajdują się dziesięć utworów, miedzy innymi: „Miękki start”, „Biegnąc w przeciwną stronę”, „Nadprogramowy optymizm antropologiczny” czy „Kod Genetyczny”. Krzysztof Misiak podkreśla, że utwory umieszczone na płycie nie są przypadkowe, mają za zadanie skłonić do skorzystania z bogactwa własnej wyobraźni.

Poniżej próbka utworów, które znajdują się na płycie…

Fot. Mariusz Młynarkiewicz.