Prawie 500 drzew posadzono w różnych częściach miasta. To jednak nie wszystko! Będzie jeszcze więcej [FOTO]

W efekcie akcji, którą prowadził płocki ratusz, w tym roku przybyło w całym mieście 477 drzew. Kilka dni temu posadzono ostatnią partię – 30 glediczii. 25 z nich będzie rosło przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 24, a 5 przy ulicy Południowej. To jednak nie wszystko.

Przy okazji ostatnich nasadzeń w akcję włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24, którzy razem z prezydentem Płocka, Andrzejem Nowakowskim z radością ozdabiali swoją placówkę. Posadzono tam 25 glediczii. – Pięć kolejnych posadziliśmy przy ul. Południowej obok placu zabaw. Lokalizacja nasadzeń została wskazana przez płocczan w ramach akcji „Zapuść korzenie w Płocku” – wyjaśnia Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza. Nie były to pierwsze nasadzenia, w które włączyli się uczniowie. Parę dni temu młodzież z klasy VIIF ze Szkoły Podstawowej czynnie włączyła się w sadzenie drzew przed wyjściem z łącznika na szkolne boisko. Teraz ozdabiają to miejsce: dwa miłorzęby i cztery wiśnie kanzan – te ostatnie wiosną obsypią się jasnoróżowymi kwiatami.

– Regularnie mamy już okazję spotkać się na sadzeniu drzew. Okazji takich będzie jeszcze więcej – zapowiedział prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej.

Kilka dni temu w Urzędzie Miasta został otwarty przetarg na dostarczenie jeszcze 80 kolejnych drzew wraz z niską zielenią, która ma uzupełnić nasadzenia na pasażu Paderewskiego. – Chcemy zamówić po 10 sztuk: klonów polnych, leszczyn, lip drobnolistnych, kasztanowców czerwonych, robinii akacjowej, 3 klony tatarskie, 2 miłorzęby japońskie oraz 25 sztuk sosny czarnej – wylicza Woźniak. Dodaje, że lokalizacja nasadzeń jest w trakcie uzgadniania.

Dobra wiadomość jest taka, że na ogłoszenie o zamówieniu odpowiedziały cztery firmy, ich oferty są sprawdzane. Jeśli przetarg zakończy się w najbliższym czasie – drzewa zostaną posadzone jeszcze w tym roku.

Warto dodać, że nie tylko Urząd Miasta Płocka zaangażował się w zazielenienie miasta. Drzewa również sadził Miejski Zarząd Dróg. – W tym roku w pasach drogowych MZD posadził 104 drzewa oraz 780 krzewów. A w ramach programu „Rozwój Terenów Zieleni w Mieście Płocku” w ostatnich dniach Miejski Zarząd Dróg w Płocku ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie kolejnych nasadzeń drzew i krzewów – mówi Woźniak.

Drogowcy chcą posadzić 205 drzew o obwodzie pnia 30-35 cm. Będą to m.in.: klon pospolity, lipa srebrzysta, robinia akacjowa, lipa drobnolistna i jesion pensylwański. oraz krzewy. MZD planuje wykonać nasadzenia drzew i krzewów w pasach drogowych na ulicach: Tysiąclecia, Dobrzyńskiej, Traktowej, Chopina, Łukasiewicza, Parcele, al. Jana Pawła II, al. Kilińskiego i rondzie Borkowskiego, Łukasiewicza i rondzie Nafciarzy, Bielskiej i rondzie Wiadukt.

Przetarg w ramach unijnego projektu potrwa co najmniej do końca roku. Nasadzenia będą zatem realizowane w pierwszym półroczu 2022.

Fot. UMP.